39 STÖ'den Anayasa Mahkemesi kararına tepki!...

39 STÖ'den Anayasa Mahkemesi kararına tepki!...

Anayasa Mahkemesi’nin başörtüsünün üniversitelerde serbest bırakılmasına ilişkin anayasa değişikliğini esastan iptal etmesi kararı Kahramanmaraş Platformu’nda yer alan 38 kadar sivil toplum örgütü (STÖ) yöneticileri tarafından tepkiyle karşılandı.

Trabzon Bulvarı üzerindeki Özel İdare İş Merkezi önünde toplanarak basın açıklaması yapan platform üyeleri, anayasa mahkemesinin son kararını protesto ederek; “Yargı darbesi istemiyoruz, yeni bir anayasa istiyoruz”, “Anayasa değişsin istiyoruz”, “Egemenlik yargıçlara ait değildir”, “Yargıçlar Cumhuriyeti istemiyoruz”, “Hukuk herkese lazım”, “Başörtüsüne özgürlük”, “Sivil, demokratik ve halkı esas alan anayasa istiyoruz”, “Hukuksuz kararı tanımıyoruz” şeklinde yazıların yer aldığı dövizlerle tepkilerini dile getirdiler.

Kahramanmaraş Platformu tarafından hazırlanan basın açıklamasını okuyan Platform Yürütme Kurulu Başkanı Salih Özsağır, Anayasa Mahkemesi’nin bu kararı ile meclisin yetkisini gasp ettiğini ifade ederek, parlamenter sistemin bu şekilde işlemesinin mümkün olmadığını öne sürdü.

Anayasa Mahkemesi’nin yasak koyma yetkisinin bulunmadığını da öne sürüldüğü basın açıklamasında şu görüşlere yer verildi:

“Hukuka aykırı mahkeme kararlarının meşruiyetinden bahsedilemez. Yapılması gereken topyekun bir anayasa değişikliği ile her kurumun hukuk sınırları içine çekilmesi, hukukun üstünlüğüne dayalı bir sistemin kurulmasıdır. Vakit geçirilmeden bu adımların atılması ve yargıçların üstünlüğünün değil, hukukun üstünlüğünün sağlanması gerekir.”

Açıklamanın ardından mahkemenin son kararı protesto edilerek; “Yargı darbesi istemiyoruz, yeni bir Anayasa istiyoruz “ sloganları atıldı. Basın açıklamasına katılan sivil toplum kuruluşu üyeleri daha sonra sessizce dağıldılar.

KİMLER DESTEK VERDİ:

Kahramanmaraş Platformu’na üye kuruluşlar ise şöyle:

Merdan Ahlak, Kültür Çevre Derneği,
Rıdvan Hoca Eğitim ve Kültür Vakfı,
İnsani Yardım Derneği,
Memur-Sen Kahramanmaraş Şubesi,
Eğitim Bir-Sen Kahramanmaraş Şubesi,
Sağlık-Sen Kahramanmaraş Şubesi,
Diyanet-Sen Kahramanmaraş Şubesi,
Kahramanmaraş Barosu,
Kahramanmaraş Diş Hekimleri Odası,
Kahramanmaraş Tabipler Odası,
Kahramanmaraş Muhasebeciler Odası,
Kurs ve Okul Talebeleri Derneği,
İmam-Hatip Gönüllüleri Derneği,
Din Görevlileri Yardımlaşma Derneği,
MÜSİAD Kahramanmaraş Şubesi,
Görme Engelliler Derneği,
HUDER,
İlim Kültür Derneği,
Kişisel Gelişim ve Sinerji Derneği,
Çevre Kültür Derneği,
Tebessüm Derneği,
İmam-Hatip Mezunları Derneği,
Cemre İlim Hikmet Derneği,
Aydınlar Ocağı,
Yeni Hayat Eğitim Derneği,
Anadolu Gençlik Derneği,
ÖĞDER,
Genç Ufuk Eğitim Derneği,
Özer Hukuk ve Düşünce Derneği,
Kimse Yok mu Derneği,
Nida Hanımlar Dostluk Derneği,
GÜLHANDER,
Necip Fazıl Kültür Vakfı,
Hayır ve İhsan Vakfı,
Saçaklızade Vakfı,
Ülfet Vakfı,
İlim Hizmet Vakfı,
Hayrat Vakfı,
Tes-İş Sendikası Kahramanmaraş Şubesi…(Ajans 46 - www.kanal46.tv)

DİKKAT! HABERİN İZİNSİZ KULLANILMASI HALİNDE YASAL İŞLEM YAPILACAKTIR!

(YASAL VE MANEVİ UYARI: Bu sayfada yer alan haber ve fotoğrafların tüm hakları saklıdır. Yeniden basılması, dağıtılması, gerçek veya elektronik ortamda kullanılması izne bağlıdır. Aksine davranış, kanunen cezayı gerektirdiği gibi; aynı zamanda emek hırsızlığıdır ve hakkımızı helal etmiyoruz.)Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2008, 12:55
YORUM EKLE
YORUMLAR
Aslan Bey
Aslan Bey - 13 yıl Önce

İŞTE MİLLET BÖYLR DÜŞÜNÜYOR.TERSİNİ DÜŞÜNEN SİVİLTOPLUM ÖRGÜTÜ VARSA ONLARDA AÇIKLAMA YEPSIN.AMA YOK.BİRKAÇ SİVİL OLMAYAN ÖRGÜTLERİN DIŞINDA.BU SESE KULAK VERİN,MİLLETİ DİNLEYİN.MİLLETE RAĞMEN ZOR KULLANMAL,YETKİKULLANMAK YANLIŞTIR...

SIRADAKİ HABER

banner66