ABD'nin Libya büyükelçisi öldürüldü!..

ABD'nin Libya büyükelçisi öldürüldü!..

ABD'nin Libya büyükelçisinin Bingazi'de öldürüldüğü bildiriliyor.BBC'ye konuşan bir Libyalı yetkili, büyükelçinin dün geceki saldırılar sırasında dumandan boğularak öldüğünü söyledi.


Hz. Muhammed Peygamber'i aşağıladığını söyledikleri bir Amerikan filmini protesto eden silahlı kişiler dün gece Bingazi'deki ABD konsolosluğunu basmıştı.


Şehirden gelen haberler, el bombaları ile konsolosluğa giren bu kişilerin binayı ateşe verdiği yönünde.Binanın tümüyle yandığı aktarılıyor.


Saldırıyı Ensar-ül Şeria adlı bir örgütün düzenlediği söylenmişti. Ancak Trablus'taki muhabirimiz Rana Cevad örgütün bu iddiaları yalanladığını bildiriyor.


Kahire'de ABD bayrağı yakıldı


Bu saldırıdan birkaç saat önce de Mısır'daki Amerikan büyükelçiliğine baskın düzenlenmişti.


Aynı filmi protesto amacıyla sokağa dökülen binlerce gösterici, başkent Kahire'deki büyükelçiliği ablukaya almıştı.


Aralarından bir grup elçiliğin duvarını aşıp bayrağını yaktı.


Protestocular, filmin ifade özgürlüğü adı altında aslında Muhammed Peygamber'i aşağılama girişimi olduğunu savunuyor.


Bu senenin başlarında Kuran'ı yakmak istediğini açıklayarak büyük tepki toplayan bir papazın da filmin yapımcıları arasında olduğu söyleniyor.


ABD büyükelçiliği gün içinde yaptığı bir açıklamada, "Yanıltıcı kişilerin Müslümanların dini duygularını zedeleme çabası içinde olmasını kınadığını" belirtmişti.


Büyükelçilik açıklamasına şöyle devam etti: "Evrensel bir değer olan ifade özgürlüğünü başkalarının dini inançlarını zedelemek için kötüye kullanan kişilerin çabalarını reddediyoruz."


ABD'den ilk tepki


Barack Obama, yaptığı açıklamada Libyalı yetkililerin gerekeni yapması gerektiğini söyledi


Libya'nın Bingazi kentinde ABD Büyükelçisi ve 3 Amerikalı diplomatın öldürülmesinin ardından ABD Başkanı Barack Obama'dan ilk açıklama geldi.


ABD Başkanı saldırıyı şiddetli kınadığını açıkladı.


Obama yaptığı açıklamada, dinlere karşı yapılan ifitiraları reddettiklerini ama Libya'da Amerikalı diplomatların öldürülmesine neden olan "anlamsız şidete" de karşı olduklarını söyledi.


Libyalı yetkililerin gerekeni yapması gerektiğini söyleyen Obama, tüm hükümet yetkililerine dünya çapındaki Amerikalı diplomatların güvenliğinin sağlanması için gereken önlemlerin alınması talimatı verdiğini belirtti.


KILIÇDAROĞLU’NDAN OBAMA’YA TAZİYE MESAJI


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ABD’nin Libya Büyükelçisi’nin saldırı sonucu öldürülmesi nedeniyle ABD Başkanı Barack Obama’ya taziye mesajı göndererek, “Tüm şiddet eylemlerini en sert şekilde kınadığımızı ve kabul edilemez böylesi saldırganlıklar karşısında dayanışma içerisinde olduğumuzu bilmenizi istiyorum” dedi.


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün akşam meydana gelen saldırıda ABD’nin Libya Büyükelçisi ve Bingazi Konsolosluk görevlilerinin öldürülmesi nedeniyle ABD Başkanı Obama’ya bir taziye mesajı gönderdi. Saldırıyı en sert şekilde kınadıklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, mesajında şunları kaydetti:


“Sayın Başkan, Libya Büyükelçiniz J. Christopher Stevens ile ABD’nin Bingazi Konsolosluk görevlilerinin saldırı sonucu hayatlarını kaybetmiş olmalarından duyduğum üzüntüyle, başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Üzüntü ve başsağlığı dileklerimi Libya Büyükelçiniz J. Christopher Stevens ile ABD’nin Bingazi Konsolosluk görevlilerinin ailelerine de iletmenizden memnuniyet duyacağım. Tüm şiddet eylemlerini en sert şekilde kınadığımızı ve kabul edilemez böylesi saldırganlıklar karşısında dayanışma içerisinde olduğumuzu bilmenizi istiyorum.” İHA

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2012, 21:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63