ABD Sözcüsü Suriye uçağı ile ilgili konuştu

ABD Sözcüsü Suriye uçağı ile ilgili konuştu

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Suriye uçağının düşürülmesi ile ilgili konuştu.ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf, günlük basın brifinginde gazetecilerin sorusu üzerine TSK tarafından düşürülen uçakla ilgili açıklamada bulundu.


Harf, Türk hava sahasını ihlal eden bir uçağın düşürülmesine ilişkin, “Türkiye’nin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne bağlıyız. Suriye hükümeti tarafından 2012’de bir Türk uçağının düşürülmesinden bu yana Türk hükümetinin angajman kurallarıyla ilgili olarak tamamen şeffaf olduğunu biliyoruz. Türk hükümeti, bu olayda, Suriye askeri uçağının Türk hava sahasını ihlal etmesinin ve Türk yetkililerinin tekrarlanan uyarılarının ardından birliklerinin ateş açtığını söyledi. Elbette, Türk hükümeti olayı daha yakından araştırıyor, biz de onlarla görüşüyoruz ve irtibatta kalmayı sürdüreceğiz” diye konuştu.


Kaygılarımızı ilettik


Marie Harf, Türkiye'de Twitter'a tedbir amaçlı erişim engeli konulmasıyla ilgili olarak, "İnsanların ifade özgürlüğü hakkının bu şekilde sınırlanmasına bir demokraside yer yoktur” dedi.


Harf, Twitter’e erişim engeli hakkında Türk yetkililere ciddi kaygılarını hem buradan hem de Ankara’da büyükelçilik kanalıyla ilettiklerini kaydetti.


AA


Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2014, 07:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66