Adana Belediyesi'nde yolsuzluk

Adana Belediyesi'nde yolsuzluk

Adana Büyükşehir Belediyesi'ne hizmet veren müteahhit firmaya yönelik operasyonda 11 kişi gözaltına alındı.

Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne (KOM) bağlı Mali Büro Amirliği ekipleri, 9 ay önce çalışma başlatıp, Adana Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri'ne (ASKİ) taşeron olarak hizmet veren Alp Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi ve Elsan A.Ş.’yi takibe aldı.

Yapılan araştırmada firma yetkililerinin, sayaçlarda oynama yapıp, endeksi yüksek olan abonelerin sayaçlarını sökerek endekslerini düşürüp, buna göre fatura çıkarttığı, bunun karşılığında para aldığı, açma- kapama işlemlerini kayıt üzerinde göstermeden, ASKİ’ye bildirmeden gerçekleştirip, abonelerden aldıkları parayı zimmetlerine geçirdiği belirlendi.

RÜŞVET PARALARI EVDE ÇIKTI

Bunun üzerine Mali Büro ekipleri, geçen perşembe günü saat 06.00’da, 10 ayrı eve eş zamanlı operasyon düzenledi. Aralarında adı açıklanmayan bir Seyhan Belediyesi Meclis üyesi ve Alp firmasının yöneticilerinin de bulunduğu 11 kişi gözaltına aldı.

Şebekenin elebaşı ile kardeşinin evinde yapılan aramada, yatak altında ve özel bir kasada yaklaşık 500 bin YTL değerinde bir miktarı da dolar ve Euro olmak üzere para ve ziynet eşyası ile çok sayıda su sayacı ve sahte mühürler ele geçti.

Operasyonun ardından yazılı açıklama yapan ASKİ Genel Müdürü Bayram Merdan, operasyonun ASKİ Genel Müdürlüğü ile Adana Emniyet Müdürlüğü’nün ortak çalışması ve gözaltına alınan kişilerin ASKİ’ye hizmet veren taşeron firmalar Alp Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi ve Elsan A.Ş.’nin işçileri olduğunu belirtti.

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2008, 10:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63