Adıyamanlı gözüyle Kahramanmaraş

Adıyamanlı gözüyle Kahramanmaraş

GAP Gazeteciler Birliği Genel Başkanı Zeynel Abidin Kıymaz AKSU TV’de Cuma akşamları yayımlanan ve Gazeteci-Mehmet Taş’ın hazırlayıp sunduğu 'BİZİM TARAF' programına konuk oldu.

Bölgenin, Türkiye'nin ve dünya gündeminin değerlendirildiği programda GAP Gazeteciler Birliği Genel Başkanı Zeynel Abidin Kıymaz, Türkiye'de iç siyasi çalkantıların temelinde Demokrasinin batılı standartlara ulaşmamasının yattığına dikkat çekerek, Başbakan ve arkadaşlarının AK Partiyi kurarken parti içi demokrasiyi geliştirme sözü vermelerine rağmen bu gün hala lider sultasının en çok AK Partide devam etmesini manidar bulduğunun altını çizdi..

Savaştan kısa süre önce Gürcistan'da bulunan Kıymaz, bölgedeki izlenimleri aktardı. Türkiye'nin bölgede olup bitenlere sessiz kalmamasını istedi.

Kıymaz; “Gürcistan halkıyla aynı coğrafyada yüzlerce yıl beraber yaşamışız Türkiye'ye ve Türk halkına karşı saygıları ve sevgileri var. Türkiye-Gürcistan ilişkilerini süratle artırmak zorundayız. Kıymaz ayrıca Gürcistandaki insanların Türk Halkı gibi misafirperver ve sıcak kanlı olduğunu da gözlemlediğini belirtti. Rusya'nın ve Putin in oldu bittilerine Türkiye sesiz kalmamalıdır,diye ekledi.

GAP Gazeteciler Birliği Genel Başkanı Kıymaz, yakın zamanda gerçekleştirdiği Pakistan, Azerbaycan ve Gürcistan seyahatinde edindiği izlenimleri izleyicilerle paylaştı.

KAHRAMANMARAŞ KABUĞUNU KIRMALI”

Kahramanmaraş'taki gelişmeleri dışardan izleyen biri olarak nasıl değerlendiriyorsunuz? Sorusuna cevap veren KIYMAZ içinde yaşayıp olayları yakından izleyen biri olmadığım için benim değerlendirmem isabetli olmayabilir derken Kahramanmaraş ve Gaziantep'in uzun müddettir kalkınmasında gelişmesinde bir yavaşlama meydana geldiğini söyledi.

Kahramanmaraş'ın dondurmasıyla markalaştığına dikkat çeken Kıymaz; “Kahramanmaraş denildiği zaman akla hemen dondurma geliyor. Dondurmayı Kahramanmaraş'ın artık aşması lazım. Kahramanmaraş dondurmanın dışında ürettikleriyle ve markalarıyla da gündemde olması lazım.

Kahramanmaraş Futbol takımı bundan önce 1. ligdeydi. Adıyaman spor'dan futbolda öndeydi. Biz o zaman Kahramanmaraş'ı kendimize örnek alıyorduk. Kalkınmada gelişmekte biz ne zaman Kahramanmaraş gibi olacağız sözlerini hep konuşurduk. Kahramanmaraş'taki durgunluk bizim il olarak ileri adımlarımız aramızdaki mesafenin biraz daralttığına inanıyorum.

Kahramanmaraş ve Gaziantep yaklaşık on yıldır sanki rölantide gibi bir kent olduğuna inanıyorum. Bu kentlerin bir sıçrama yapması lazım. Bu kentlerin kendilerine yeni hedefler seçmesi lazım. Kentlerde gelişme ve kalkınma kurumlar arasında uyum gerektirir ayrıca toplumsal taleple meydana gelir ve bunları basın harekete geçirir.”

BAŞBAKAN LİDER SULTASINA KARŞIYDI
ŞİMDİ EN BÜYÜK SULTA AKP'DE


Başbakan Tayip Erdoğan, Şimdi görevde bulunan Cumhurbaşkanımız Abdullah GÜL Refah Partisi içerisinde Fazilet partisinde Lider sultasına ve dayatmalarına baş kaldırarak AK Partiyi kurdular. O zaman parti içi demokrasiyi geliştireceklerini söyleyerek siyasete soyundular. Bu gün geldiğimiz noktada lider hakimiyeti ve dayatması en fazla bu partide. Siyasetçiler söylediklerinin arkasında durmalı. Partiler Demokrasiyi önce kendi kuruluşlarında hakim kılmalı ve muhalefete hoşgörü göstermeliler. CHP Kongrelerinde eskiden bunu görüyorduk, Muhalif aday oluyordu kongrelerde bir yarış oluyordu, şimdi CHP de bunu terk ketti. Türkiye'ye demokrasi hakim olacaksa bunu ilk önce siyasi partiler yasasını değiştirerek Partilerde Demokrasiyi hakim kılarak işe başlamamız gerekir diye konuştu. (Maraş Gündem) (www.kanal46.com)

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2008, 11:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66