AKP, Cumhurbaşkanlığı seçimine kilitlendi

AKP, Cumhurbaşkanlığı seçimine kilitlendi

Yerel seçimlerden istediği oyu alan AKP,  Ağustos ayında yapılacak cumhurbaşkanı seçimine kilitlendi.


Seçimlerden önce toplumsal desteğini kaybettiği gerekçesiyle Köşk adaylığı zora girdiği yorumları yapılan Başbakan Tayyip Erdoğan’ın seçim zaferinin ardından aday olacağı konuşuluyor. Erdoğan, bunun ilk işaretlerini seçim gecesi yaptığı konuşmada, “Yarın belki bizler bu makamlarda olmayacağız. Bugüne kadar Rabb’im hangi emaneti yüklediyse canımız pahasına ona sahip çıkmaya, onu yüceltmeye çalıştık. Bundan sonra da bu can, bu tende oldukça, üzerimize hangi emanet yüklenirse Allah’ın izniyle ona sadakatle sahip çıkmaya çalışacağız.” sözleriyle vermişti. AKP sözcüleri de yaptıkları açıklamalarda Erdoğan’ın Köşk adayı olmasını beklediklerini dile getiriyor. İktidar partisi sözcüsü Hüseyin Çelik, Başbakan’ın cumhurbaşkanı adayı olabileceğini ilk defa duymadıklarını söyledi.


    Çelik, “Bunca devlet tecrübesine, uluslararası birikime rağmen Başbakan’ın üç dönem kuralı devam ederse, ‘ben gidiyorum torunlarımı seveceğim artık’ demesini kimse beklemiyor herhalde. Başbakan bugünkü alınan sonuçlara bakıldığı zaman isterse cumhurbaşkanı adayı olabilir, parti olarak kendisinin yanında oluruz. Halkımız da kendisini Cumhurbaşkanlığı’na taşır.” dedi.


    Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da, Başbakan Erdoğan’ın cumhurbaşkanı olup olmayacağı konusunda henüz karar verilmediğini bildirdi. Atalay, “Bu seçim sonucu cumhurbaşkanlığı konusunda yolumuzun açık olduğunu ve burada kolay mesafe alınacağını göstermiştir. Her türlü aday alternatifi için bunu söylüyorum. Bizi rahatlatmıştır. Zaten hep bunun sadece bir yerel seçim olmadığını, kendisinden sonrasını da belirleyeceğini söyledik.” ifadelerini kullandı.


    AKP Grup Başkan Vekili Mustafa Elitaş ise, 30 Mart yerel seçimlerinden sonra, AK Parti’nin göstereceği cumhurbaşkanı adayının birinci turda çıkacağının açık olduğunu öne sürdü. Elitaş, Erdoğan’ın, cumhurbaşkanı adayı olması halinde, AK Parti’nin kendisini aday göstermekten büyük bir şeref duyacağını ifade etti.


ZAMAN

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2014, 07:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66