Ali Öztunç: “Benim Dedelerim Belli”

Millet İttifakı Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ali Öztunç, kendi hakkında olumsuz eleştire yöneltenlere adeta ateş püskürdü. İsim vermeden sosyal medyada izansız ve mesnetsiz eleştirenlere ve dedelerine hakaret edenlere, Öztunç, Milli Savunma Bakanlından alınmış askerlik belgeleri ile yanıt verdi.

Ali Öztunç: “Benim Dedelerim Belli”

Kahramanmaraş siyasetinin çok eğlenceli ve verdiği cevaplar ile tartışmasız en çok konuşulan ismi Millet İttifakı Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ali Öztunç, CHP İL Binasında basın açıklaması yaptı. Kendini ve soyunu izansız şekilde eleştiriye tutanlara adeta ateş püsküren Öztunç: “Dün sosyal medya hesabımdan bugün için açıklama yapacağımı ve iki önemli belge açıklayacağım dedim. Birileri korkmuşlar hemen? Ya bu Ali Öztunç ne açıklayacak diye? Dünden bu yana gelen telefonun haddi hesabı yok. Ne açıklayacaksın? Aman aman! Beni tanıyorsunuz, siyaset yaparken kimseye bel altı vurmam. Kimse hakkında konuşmam. Kimseye hakaret etmem. Kimseye iftira atmam. Sakin olsunlar, rahat olsunlar. Benim siyaset üslubum, siyaset tarzım kötülemek üzerine değil. Benim siyaset üslubum kendimi anlatmak ve yapacaklarımı anlatmak üzerine” dedi.

BEN KENDİM İLE İLGİLİ İKİ ÖNEMLİ BELGE AÇIKLAYACAĞIM

Dedeleri ile ilgili Milli Savunma Bakanlığından talep edilmiş askeri künye bilgilerini açıklayan Öztunç: “Geçtiğimiz günlerde birileri benim hakkımda dedikodular yaptılar. Hiç aklımın almayacağı şeyleri söylediler. Aklı başında hiç kimsenin yapmayacağı şeyleri yaptılar. Hakaret, iftira, dedikodu neler neler söylediler. Ben sonunda mecbur kaldım bu acıkmayı yapmaya.

KİŞİ ECDADI İLE VARDIR

İnsan ecdadı ile atası ile babası ile dedesi ile vardır. Ecdatlarımız önemlidir. Madem ecdat diyorsunuz, o zaman ben ecdadımı açıklıyorum. Bakın benim büyük dedem, babamın babası İbrahim Öztunç. Ben babamın babası ve babamın babasının kardeşinin geçmişini Milli Savunma Bakanlığından istedim. Ben biliyorum. Ama resmi olsun istedim. Benim askerlik yapan dedelerimin askerlik künyesini bana verin. MSB bana iki evrak halinde, bakanlığın resmi antetli zarfı ile bana verdi.

DEDEM OSMANLI ASKERİ

Babamın babası dedem, İbrahim Öztunç, o dönem soy isimler olmadığı için lakaplar ile geçiyor. 1891 doğumlu. Piroğlularından deniyor. Vilayeti Maraş, kazası ve nahiyesi Elbistan. Köyü Ağyaşar, haneno: 113, doğum tarihi 1307 eski tarihli. Birliği 27 fırka, 79’uncu Alay ikinci tabur birinci bölük. Askere gidiş tarihi Mart 1327, dönüş tarihi Eylül 1334. Rütbesi sercavuş. Dedem Osmanlı askeri olarak Arap yarımadasına gidiyor. İngilizlere esir düşüyor. 7 yıl esaret yaşıyor. En son İngiliz cephaneliğini bir grup asker arkadaşı ile patlatıp dönüyor. Devlet dedeme muhtarlık veriyor. 25 yıl muhtarlık yapıyor. Bakanlık bu kayıtları Osmanlı arşivinden alıyor.

KÜÇÜK DEDEM KUVA-İ MİLLİ NEFERİ

Küçük dedem, babamın amcası, Oruç Öztunç. Kuva-i Milliyeci. Elbistan’da Kuva-i Milli’ye ye Kılıç Ali tarafından alınıyor. Maraş’a gönderiliyor. Zeytunluda çatışıyor. Düşman kuvvetlerinden çok sayıda insanı savaş sırasında bertaraf ettiği için kasap lakabı veriliyor. Kitaplarda dahi vardır. Kasap oruç diyorlar. Maraş çetesinin liderlerindendir. Maraş savunmasına bire bir katılıyor. Maraş savunmasından sonra, Sivrihisar’a gidiyor. Sivrihisar’da İstiklal savaşına katılmıyor. Gazi oluyor. MSB’nin künyesi. Oruç, soy isim olmadığı için lakabı var. Piroğullarından, layeti Maraş, kazası ve nahiyesi Elbistan. Köyü Ağyaşar, haneno: 113, doğum tarihi 1315. İstiklal harbinde 4’üncü fırka toplu alayında 6 ay hizmet etmiş. Burada Kuva-i Milli’yeci olarak Maraş savunmasına katılıyor. Maraş düşmandan kurtulduktan sonra Sivrihasar’a gidiyor. Sivrihisar’da savaşıyor. Gazi oluyor, gazi olduğu için memlekete gönderiliyor. Sonra, kısmı seferberlikte Alay 13, depo neferliğinde hizmet etmiş. Gayri muallimdir (silah eğitimi almış asker) bu benim küçük dedemin Osmanlı kaydı. Kılıç Ali Paşanın yaverliğini yapmıştır.

BENİM AİLEME KİMSE İFTİRA ATAMAZ

Ben böyle bir dedenin torunuyum. Benim dedem Maraş savunmasının ünlü komutanlarındandır. Kitaplarda vardır. Kasap Oruç diye geçer, açıp baksınlar. Bana iftira atan, dedikodu yapanlar beni ecdadım bu. Artık sıra sizde. Sizde ecdadınızı açıklayınız. Benim Kahramanmaraş’a sevdam, Atadan dedelerimden gelir. Ben böyle bir ailenin çocuğuyum, ecdadım bu. Benimle ilgili yalan haber verenler, yalan söyleyenler, dedikodu yapanlar, Ali Öztunç, şunu bunu söylemiş diyenler, işte dedelerim atalarım. Şimdi sıra sizde. Hadi buyurun. Açıklayın göreyim. Hiç kimse benim Kahramanmaraş’a olan sevdamı, atalarımın, ailemin bu topraklara olan sevdasını, vatan için, milletimizin için, bayrağımızın için, ezan için, benim atalarımın mücadelesini görmemezlikten gelemez”

Haber: Mustafa Kılınç

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2019, 13:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63