Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Mehmet Güllüoğlu ve çok sayıda yardım derneği temsilcisinin katılımı ile Arakan’a yapılacak yardımlara ilişkin toplantı düzenledi.


"Arakan Kan Ağlıyor, Türkiye Yardım Elini Uzatıyor" adı altında düzenlenen kampanya hakkında açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Akdağ, Arakan’a destek için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ziyarette bulunduklarını hatırlatarak, "Bu ziyarette bir yandan yardımları ulaştırırken, bir yandan da dünyaya önemli bir mesaj vermiş oldular. Arakan’daki insanlık dramına benzer hadiselerde dünyanın takındığı genel bir tutum var. BM de dahil bu tutum kınamak, toplantılar yapmak, meseleyi zamana yaymak ve işi bu şekilde yönetmek. Biz Türkiye olarak bunu asla kabul etmiyoruz. Türkiye, Cumhurbaşkanımızın şahsında Arakan’daki büyük insanlık dramında bir kez daha dünyanın vicdanı haline gelmiştir. Bu kapsamda gerçekleştirilen ilk ziyaret bunun en önemli nişanesiydi. Türkiye Cumhuriyeti olarak bunu devam ettireceğiz" dedi.


Başlatılan kampanyaya ilişkin bilgi veren Akdağ, "Kızılay, Sağlık Bakanlığı ve Diyanet Vakfı başta olmak üzere STK’lar da dahil ciddi bir kampanya başlatacağız. Bu meselelerde hassas sivil toplumuzun asil tutumu ve yaptığı yardımları biliyoruz. Bir taraftan hükümetimizin kaynakları, diğer taraftan Türk milletinin cömert tavrıyla oluşturduğumuz finans kaynaklarıyla inşallah Arakanlı kardeşlerimize yardım elimizi uzatacağız. Biz Arakan’daki kardeşlerimize destek olduğumuz zaman Allah bu milleti aziz kılar, ekonomimiz iyileşir" diye konuştu.Ayrıca Arakan’da geçici barınma kampları oluşturup, burada çocuklara ve ailelere destek verileceğini belirten Akdağ, bu desteğin Bangladeş hükümetiyle mutabık kalınarak yapılacağını da ekledi.


"ÇOK KISA BİR SÜRE İÇİNDE 300 BİN İNSAN YER DEĞİŞTİRDİ"


AFAD Başkanı Güllüoğlu ise BM’nin ve alanındaki STK’ların oluşturduğu ortak koordinasyon grubu tarafından açıklanan son rakamlara göre 25 Ağustos’tan bugüne kadar 300 bin insanın Myanmar’dan Bangladeş’e geçtiğini ifade etti. Güllüoğlu, bunların bir kısmının BM’nin kurduğu ve artık yetersiz kalan kamplarda yaşadıklarını, bir kısmının da akrabalarının yanına yerleştiklerini dile getirdi.


"BU NÜFUS BÜTÜN FİZİKSEL VE PSİKOLOJİK TRAMVALARA AÇIK DURUMDA"


Kızılay Başkanı Kerem Kınık da, "Uzun yıllara dayanan bir krizde Arakan sıkıntılar içerisinde. Kızılay olarak bizim pozisyonumuz acil insani hizmet destek verilmesi noktasında. Delegasyonumuz hala bölgede. Myanmar’daki nüfusun büyük bir kısmı Bangladeş’e geçmiş durumda. Ve bu nüfus bütün fiziksel ve psikolojik tramvalara açık durumda. Çalışmalarımız insanlara acil olarak gıda, barınma, su, hijyen, sağlık ve psikososyal destek hizmetlerini kapsıyor" diye konuştu.


Toplantının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Akdağ, “Önümüzdeki süreçte yeni bir parti insani yardım gidecek mi?” ve “Türkiye’nin dışında herhangi bir ülke Arakan’a insani yardımda bulundu mu?” sorularına, "Bu zulümler durdurulabilir. Myanmar’ın BM’ye karşı nasıl bir gücü olabilir ki? Suriye’deki zulmü BM samimiyetle istese durduramaz mıydı, iki günlük iştir. Bu Arakan’da da aynı. İnsani yardımlar konusunda BM’nin yardımları var, 20 bin kişi kadar sanırım ama insanların önemli bir kısmı derme çatma evlerde yaşıyor. Yiyeceğe, sağlığa ve psikososyal desteğe ihtiyaçları var. Dünyanın zengin ülkeleri buna bir günlük harcamalarını verseler 40 defa yeter. Yeter ki fırsat verilsin biz orada olmaya ve Arakanlı kardeşlerimize her türlü desteği vermeye hazırız. Yardımlar konusunda kalıcı hizmetler vermeye devam edeceğiz. Bu hususta Bangladeş ile anlaşma sağlanması gerekir" cevabını verdi.


Bu arada, başlatılan kampanyaya ilişkin bir internet sitesi kuruldu. Duyarlı vatandaşlar "www.arakanasahipçik.org" internet sitesi üzerinden burada bulunan hesap numaralarına erişebilecek ve Arakan’a destek olabilecekler.