Avukata silahlı saldırıya 21 yıl 8 ay hapis!

Avukata silahlı saldırıya 21 yıl 8 ay hapis!

Kahramanmaraş'ta haciz işlemi nedeniyle tartıştığı bir avukatı silahla yaraladığı, bir avukata da bürosunda silahla saldırdığı iddia edilen sanık, adam öldürmeye teşebbüs suçundan 21 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Kahramanmaraş 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki karar duruşmasına, tutuklu
sanık Mehmet Çıngıl (50) ile müşteki avukatlar Sami Şen ve Menderes Takımsu katıldı.

Geçen aylarda sonuçlanan mahkemede 2 avukatı, 20 meslektaşı savundu. Hakkında adam öldürmeye teşebbüs suçundan müebbet hapis cezası istemiyle dava açılan sanık Mehmet Çıngıl, mahkemede verdiği ifadede öldürmek amacının bulunmadığını söyledi.

Avukat Sami Şen ile ailece tanıştıklarını ve borcundan dolayı iş yerine iki kez haciz işlemi yapıldığını belirten Mehmet Ç, çıkan tartışmada silah kullandığını ve öldürmeye yönelik bir eylem içinde bulunmadığını ifade etti.

Silahlı saldırıya maruz kalan avukat Menderes Takımsu ise sanıktan şikayetçi olduğunu bildirip, cezalandırılması istedi. Bürosunda saldırıya uğrayan, ancak bu saldırıdan yara almadan kurtulan avukat Sami Şen de şikayetçi olduğunu yineledi.

Sanık ve müşteki 2 avukatın ifadelerinin ardından Mahkeme Heyeti kararını
açıkladı. Sanık Mehmet Çıngıl, Menderes Takımsu'ya karşı adam öldürmeye teşebbüs suçu işlediği sabit görüldüğünden sanığın eylemine uyan TCK 82/1-g maddesi uyarınca müebbet hapis cezasına çarptırılmasına karar verildi.

Mahkeme heyeti daha sonra sanığın eyleminin teşebbüste kaldığından bu
cezayı 13 yıla indirdi, ardından sanığın yargılama sürecindeki davranışları nedeniyle TCK 62/1 maddesi uyarınca takdiren 1/6 oranında indirim yaparak 10 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi. Mahkeme Heyeti ayrıca sanık

Mehmet Çıngıl'ın geçen yılın Haziran ayının son günündeki aynı eylemi avukat Sami Şen'e karşı da işlediğine karar vererek toplam 20 yıl 20 ay hapis cezasına çarptırıldığını açıkladı. (www.kanal46.com)

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2009, 10:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER