Bakanlık alamadık ama 'Büyükşehir'i kaçırmayalım!

Bakanlık alamadık ama 'Büyükşehir'i kaçırmayalım!

İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın "Nüfusu o kriterleri karşılayan illeri Büyükşehir yapma yönünde bir çalışmamız var. Şanlıurfa, Malatya ve Denizli gibi bazı illerin Büyükşehir olmasını istiyoruz. Nüfusu o kriterleri karşılayan illeri Büyükşehir yapma yönünde bir çalışmamız var" şeklindeki açıklaması Türkiye ve Kahramanmaraş gündeminde büyük yankı yaptı.

Önceki gün Şanlıurfa'da bulunan İçişleri Bakanı Beşir Atalay Şanlıurfa'nın Büyükşehir statüsüne dönüştürülmesi için çalışmaların devam ettiğini belirterek Büyükşehir olacak zamanı açıkladı. Otelde Sivil Toplum kuruluşları ile birlikte yaptığı Anayasa Referandum toplantısında gelen bir soru üzerine Şanlıurfa'nın Büyükşehir olması için çalışmalarının sürdüğünü aktardı.

Geçen Yasama döneminde yasayı çıkaramadıklarını belirten Bakan Atalay "Bu çalışma taslak olarak elimizde var. Büyükşehir kriterini karşılayan iller arasında Şanlıurfa birinci sırada yer alıyor. İnşallah bu çalışmayı sonbaharda yani yeni yasama döneminde bitiririz diye umut ediyorum." dedi.

ŞANLIURFA, MALATYA VE DENİZLİ BÜYÜKŞEHİR OLACAK

Şanlıurfa, Malatya ve Denizli gibi bazı illerin Büyükşehir olmasını istediklerini dile getiren Beşir Atalay "Nüfusu o kriterleri karşılayan illeri Büyükşehir yapma yönünde bir çalışmamız var. Şanlıurfa bu şehirler arasında birinci sırada." diye konuştu.

Bunun üzerine Bakan Beşir Atalay'ı alkışlayan izleyicilere Atalay "Sadece bunun için alkışlıyorsunuz. Bu kadar şey konuştuk hiç birini alkışlamadınız." diye espri yaptı.

VEYSİ KAYNAK: KAHRAMANMARAŞ TA LİSTEDE MUTLAKA YER ALACAK

Bakan Atalay’ın bu sözleri içerisinde Kahramanmaraş isminin yer almaması büyük üzüntü ve şoka yol açtı. Konu hakkında görüşlerine başvurduğumuz AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili ve Başbakan Erdoğan’ın kurmay kadrosunda yer alan Veysi Kaynak; “Büyükşehir olacak iller arasında Kahramanmaraş ta mutlaka yer alacak” dedi.

Başbakan Erdoğan’ı dün gece Kahramanmaraş Havaalanı’ndan uğurlarken konuyu gündeme getirdiğini ve Kahramanmaraş’ın da böyle bir beklentisi olduğunu söylediğini belirten Veysi Kaynak şunları kaydetti: “Sayın Başbakanımıza durumu arz ettim. Sayın Bakan’ın açıklamalarını hatırlattım. Kendisi de bana böyle bir çalışma olduğunu ve Kahramanmaraş’ın da Büyükşehir statüsüne kavuşacak iller arasında yer aldığı müjdesini verdi. Ayrıca Sayın Bakan’ı da arayarak bu konuda açıklama yapmak için acele etmemesi gerektiğini de söylediğini ifade etti. İnşallah bu çalışmanın tamamlanması ile Kahramanmaraş’ın da Büyükşehir olacak iller arasında yer alacağını umut ediyoruz.” (www.kanal46.com)


Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2010, 07:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66