Baskın Avrupa'yı da ayağa kaldırdı!

Baskın Avrupa'yı da ayağa kaldırdı!

İpek Medya Grubu'na tepki çeken baskın Avrupa'yı da ayağa kaldırdı.Avrupa Birliği baskına ilişkin olarak endişeli olduklarını belirtirken Avrupa Parlamentosu baskına derhal son verilmesi uyarısında bulundu.


Günlük olağan basın toplantısında konuyla ilgili bir soruyu cevaplayan AB Komisyonu Sözcüsü Maja Kocijancic, Diyarbakır'da terörle ilgili suçlamalarla 3 yabancı gazeteci tutuklanmasından da endişe duyduklarını kaydetti.
AB Komisyonu Sözcüsü, Avrupa Birliği olarak, herhangi bir suç ithamında bulunulduğunda sanıkların haklarına tam olarak sayı gösterilmesi, masumiyet karinesi ile bağımsız ve şeffaf soruşturma hakkının önemine dikkat çektiklerini belirtti.
ANKARA’YA ADAY ÜLKE HATIRLATMASI
AB'ye katılım müzakerelerini sürdüren bir ülkenin insan haklarına saygıyı garanti altına alması gerektiğini vurgulayan sözcü, bu haklar arasında da Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nde yerini bulan ifade özgürlüğünün de yer aldığını hatırlatı.
AB Komisyonu’nun yıllık ilerleme raporunu Ekim ortasında yayınlaması ve basın hürriyeti ihlallerine geniş yer ayırması bekleniyor.
AP: BASKIN DERHAL DURDURULMALI
Avrupa Parlamentosu üyesi Anna Maria Corazza Bildt, İPEK Grubu’na yapılan baskına derhal son verilmesi çağrısı yaptı.
Cihan’a konuşan AP’nun en büyük grubu Hristiyan Demokratlar’ın üyesi Corazza Bildt, Türkiye 1 Kasım seçimlerine giderken İpek Medya Grubu’na baskın yapılmasının ‘çok kaygı’ verici olduğunu söyledi. Baskınların herhangi bir gerekçesi olmadığına dikkat çeken İsveç milletvekili, "İfade ve basın hürriyeti AB’nin en temel değeridir ve hayati ehemmiyettedir. Mutlak saygı görmelidir." dedi.
Partisinin muhalif tavrına rağmen Türkiye’nin üyeliğini en güçlü destekleyen AP üyelerinden olan Corazza Bildt, Türkiye’nin AB üyeliğinin tam tersi istikamette yol aldığını ve ülkede yaşananların kendisini çok üzdüğünü söyledi. AP- Türkiye Karma Parlamento Komisyonu yedek üyesi olan Corazza Bildt, iktidarı uyararak, Avrupalı sıradan vatandaşın bile basın hürriyetine çok önem verdiğini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2015, 12:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63