Berkin Elvan karanfillerle uğurlandı

Berkin Elvan karanfillerle uğurlandı

Gezi Parkı eylemleri sırasında başından gaz kapsülüyle vurulmasının ardından sürdürdüğü yaşam mücadelesini 9 ay sonra kaybeden Berkin Elvan, son yolculuğuna uğurlandı.


Türkiye, Gezi Parkı protestoları sırasında başına isabet eden gaz kapsülü sonucu komaya giren ve 269 gün sonra hayata gözlerini yuman 15 yaşındaki Berkin Elvan’ın yasını tutuyor.


Berkin Elvan için ilk tören saat 12.00'de Okmeydanı Cemevi'nde düzenlendi. Berkin’in ailesi, burada taziyeleri kabul etti.


Sabah saatlerinden itibaren cemevi önünde toplanan kalabalık grup, “Umudun çocuğu Berkin Elvan” ve “15'inde bir fidan Berkin Elvan” şeklinde sloganlar attı.


"Berkin Elvan ölümsüzdür, hesabını soracağız" gibi pankartlar açan gruptakiler, Berkin Elvan'ın fotoğraflarını da taşıdı.


ALİ İSMAİL'İN ANNESİNDEN DESTEK
Eskişehir'deki Gezi Parkı olayları sırasında hayatını kaybeten Ali İsmail Korkmaz'ın annesi Emel Korkmaz da törene katılarak, Berkin'in ailesine bu zor günde destek olmaya çalıştı.


Bu arada, cemevi önünde bulunan kalabalık içinde fenalaşanlara ilk yardım ekipleri tarafından müdahale yapıldı.


VURULDUĞU YERE ÇİÇEKLER ATILDI
Berkin'in karanfillerle örtülen tabutu, cemevindeki törenin ardından helallik almak için evine getirildi.


Dua okunmasından ardından helallik alındı. Bu sırada kalabalık grup, Berkin Elvan'ın tabutunun üzerine çiçekler attı.


Berkin Elvan'ın tabutunu omuzlara alan kalabalık grup, 15 yaşındaki gencin vurulduğu noktaya yürüdü.


Berkin'i uğurlamaya gelenler, sloganlar eşliğinde ellerindeki çiçekleri vurulduğu yere bıraktı.


METROBÜS DURAĞINDA EYLEM
Öte yandan, bir grup üniversite öğrencisi Okmeydanı’ndaki metrobüs durağında eylem yaptı. “Berkin Elvan ölümsüzdür" pankartı açan grup, çeşitli sloganlar attı.


Cemevindeki tören sırasında Okmeydanı esnafı kepenk kapatırken; alana giriş ve çıkışların yapıldığı yollar, barikatlarla kapatıldı.


TUNCAY ÖZKAN DA KATILDI
Cenaze törenine CHP milletvekilleri Umut Oran, Mahmut Tanal, Süheyl Batum ve Süleyman Çelebi ile CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Mustafa Sarıgül; HDP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Sırrı Süreyya Önder ve HDP milletvekili Sebahat Tuncel de katıldı.


Ergenekon davasında tahliye edilen gazeteci Tuncay Özkan, kızı Nazlıcan Özkan’la birlikte törende yer aldı.


KİLOMETRECE UZUNLUKTA KORTEJ
Okmeydanı'nda bir araya gelen kalabalık grup, daha sonra Feriköy Mezarlığı’na doğru yürüyüşe geçti.


İTFAİYE ARACI ARADA KALDI
Öte yandan, kortejin Darülaceze yakınlarından geçişi sırasında kalabalıktan bazı kişiler, itfaiye aracına vurmaya başladı. Aracı bırakıp kaçan itfaiye görevlisini darbedildi.


Araya giren kişiler tarafından bir minibüse bindirilen itfaiye görevlisi, bölgeden uzaklaştırıldı.
İKİ KORTEJ ŞİŞLİ'DE BULUŞTU
Kalabalık nedeniyle oldukça yavaş yürüyen kortej, Şişli Camii Meydanı'nda bulunan başka bir kortejle buluştu.


Buradaki oluşturulan korteje CHP, Halk Cephesi, EMEP, DİSK, SDP, TKP, TGB, Devrimci Cephe Platformu ve Taksim Dayanışması'nın da aralarında bulunduğu siyasi parti, sendika, sivil toplum kuruluşları ile vatandaşlar katıldı.


GEZİ PARKI ÇAĞRISI
Korteji takip eden anons arabasından Gezi Parkı olayları sırasında hayatını kaybedenlerin isimleri söylenirken, gruptakiler "burada" diye bağırdı.


Taksim Dayanışması da anons aracından, cenazenin ardından Gezi Parkı'na gidilerek orada anma yapılacağına dair duyuru yapıldı.


Yürüyüşe katılanlar, "15'inde bir fidan Berkin Elvan", "Berkin Elvan ölümsüzdür" ve "Bu daha başlangıç mücadeleye devam" şeklinde sloganlar arttı.


EKMEK TAŞIDILAR
Katılımcıların bazılarının elinde, Elvan'ın ekmek almaya giderken vurulduğuna dikkati çekmek için ekmek taşıdığı görüldü.


Kortejde; Beşiktaş, Galatasaray ve Fenerbahçe formaları giyip, takımlarının flamalarını taşıyanlar da yer aldı. Kortejin yürüyüşü sırasında bazı otomobillerin korna çalarak destek verdiği görüldü.


POLİS UZAKTAN İZLEDİ
Kortejin yürüyüşü sırasında polis ekipleri, çevrede güvenlik önlemleri aldı. TOMA ve çevik kuvvet ekipleri, cenaze kortejine uzak bir mesafede bekledi.


Bazı çocuklar, TOMA'ların üzerine çıkarak fotoğraf çektirdi ve sprey boyalarla bu araçlara yazılar yazdı. Polis, herhangi bir müdahalede bulunmadı.


Kortejin Feriköy Mezarlığı'na yürüyüşü sırasında Halaskargazi Caddesi trafiğe kapatıldı. Öte yandan; KESK ve DİSK, cenaze törenine nedeniyle 1 günlük grev yaptı. Sendika üyeleri de cenaze törenine katıldı.


4 KİLOMETREYİ 4 SAATTE YÜRÜDÜLER
Cenaze aracının bulunduğu kortej, 4 kilometrelik yolu 4 saatte kat ederek Feriköy Mezarlığı'na geldi.
MEZAR BAŞINDA AĞIT
Naaşı burada cenaze aracından alınarak omuzlarda taşınan Berkin'in cenazesi toprağa verildiği sırada annesi Gülsüm Elvan'ın ağıtları yükseldi.
Gözyaşlarını tutamayan Gülsüm Elvan için mezarlıkta bulunan yüzlerce vatandaş, "Anne ağlama evlatların burada" şeklinde slogan attı. Baba Sami Elvan'da eline aldığı kürekle oğlunun mezarına güçlükle toprak atabildi.
Berkin Elvan toprağa verilirken bazı yakınları fenalaşırken, cenazeye katılanlar da gözyaşlarına hakim olamadı. Güçlükle ayakta durabilen anne Gülsüm Elvan'a sanatçı Pınar Aydınlar koluna girerek destek oldu.
Sanatçı Ferhat Tunç'un Kürtçe okuduğu ağıta da cenazeye katılanlar hep bir ağızdan eşlik etti. Berkin'in cenazesi defnedilirken, Gezi olayları sırasında hayatlarını kaybeden Ali İsmail Korkmaz, Ethem Sarısülük, Mehmet Ayvalıtaş'ın aileleri de hazır bulundu.


AJANSLAR

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2014, 06:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63