Bio-dizelin hammaddesi kanola bitkisi aranan ürün haline geldi

 Bio-dizelin hammaddesi kanola bitkisi aranan ürün haline geldi

KAHRAMANMARAŞ ta faaliyet gösteren EKO-TARIM Yenilenebilir Enerji, Tarım Ticaret Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah E. Yenikomşu, petrol rezervlerinin hızla tükenmeye başlaması dolayısıyla alternatif enerji kaynakları olarak gösterilen bio-dizel alternatifinin, Avrupa ülkeleri başta olmak üzere bütün dünyada kullanımının hızla artmakta olduğunu söyledi.Kahramanmaraş Genç İşadamları Derneği (KAGİAD) tarafından Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) salonunda düzenlenen Sözleşmeli kanola tarımı ve bio-dizel konulu seminerde konuşan Yenikomşu, kanola bitkisinin çevre dostu olması nedeniyle Amerika ve Avrupa devletleri tarafından hızla teşvik edildiğini belirterek, Bio dizel in bu kadar gündemde olması nedeniyle, beraberinde bu ürünün hammaddesi olan kanola bitkisini de hızla yayılan ve aranan bir ürün haline getirmiştir dedi.
Türkiye de bitkisel yağ üretiminin yeterli düzeyde olmadığını ve bu yüzden petrolden sonra en çok yemeklik bitkisel yağ ithal edildiğini de ifade eden Abdullah Yenikomşu, bu nedenle devletin harekete geçerek yurt içerisindeki yağ bitkisi üretimini desteklediğine dikkat çekerek, sözkonusu destekleme ile, hem ülke çiftçisinin gelirinin artırılmasının, hem de petrol ithalatını azaltmanın hedeflendiğini söyledi.
Bu tür seminerlerle kanola bitkisini tanıtmayı amaçladıklarını ifade eden Yenikomşu, Bu konu önümüzdeki yıllarda çok büyük bir önem arz edecek. Hem bio-dizel hususunda, hem yemeklik yağ ve hayvancılık sektöründe çok aranılan bir bitki olacaktır. Şu an için bu yağ pek bilinmiyor. Vatandaşlarımız ve çiftçilerimiz için yabancı bir ürün. Biz de bu ürünü tanıtmak ve anlamak için bu tür seminerler düzenliyoruz. Kanola bitkisi buğdaya alternatif olarak sunulan bir bitki. Kanola bitkisi ülkemiz için şuanda yeni bir ürün. Özellikle Trakya ve Çukurova bölgesinde yoğunlukta ekiliyor. Kahramanmaraş ta ise ilk defa geçen yıl deneme ekimi yapıldı ve güzel de verimler aldık. Bu bitki iklim olarak Türkiye şartlarına çok uygun. Her bölgemizde yetişebilir. Çünkü her bölge için tohum çeşitleri var. Bu ürünün ana vatanı Türkiye ve Akdeniz ülkeleridir.
Şu an için kanola ekim birliklerinin bir milyon hektarlık bir anlaşma yaptıklarını da kaydeden Yenikomşu, Yani ekim alanı yakında çok büyük rakamlara ulaşacak demektir ülkemizde.
Kanola bitkisinin bio dizel sektöründe tercih edilmesinin en büyük nedeninin tohumunun yüzde 40-50 oranında yüksek yağ ihtiva ettiğini ve bu yağın besin değerinin ise, zeytinyağı kalitesine en yakın yağ olduğuna da işaret ederek, bu yüzden yağ sanayinde de aranan bir ürün haline geldiğini anlattı.
Bu bitkinin yaygınlaşması için şu anda Türkiye ;de tohum üretimi için çalışmaların devam ettiğini ancak üretim aşamasına gelmemesi nedeniyle, tohumların ithal yoluyla elde edilmekte olduğunu da vurgulayan Yenikomşu, Şu anda yerli tohum üretimimiz yoktur. Ama yakın bir gelecekte bu konunun çözüleceğini sanıyoruz
KATSO Başkan Vekili Mehmet Fethi Arifioğlu da kanola bitkisinin yaygınlaşması için oda olarak gerekli desteği verdiklerini belirterek, bu ürünün yaygınlaşması için iyi bir tanıtıma ihtiyaç olduğunu söyledi.
Seminerde; firmanın teknik müdürü Hasan Yahşi ve Çevresel Kimya San. ve Tic. A.Ş. Bölge Sorumlusu Ziraat Mühendisi Efrasim İncekulak, kanola tarımının tanıtılması, kanola bitkisinin Sözleşmeli Tarımının İçeriği, Alım Garantisi, Tohum ve gübre desteği, Taahhüt ve yükümlülükler, buğday tarımına göre avantajları, Bio-dizel ürününün ve üretiminin tanıtılması konularında katılımcılara bilgiler sundular.
Semineri KSÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Nafi Baytorun, Tarım İl Müdür Vekili İbrahim Akçul, çiftçiler ve iş adamları izledi.

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2006, 11:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63