Birlikte cemevi ve Kur'an kursu yaptıracaklar..

Birlikte cemevi ve Kur'an kursu yaptıracaklar..

Alevî ve Sünnî işadamları birlikte cemevi ve Kur'an kursu yaptırıyor...Alevi işadamı Hüseyin Akpınar, Alevi ve Sünnilerin birlikte yaptıracağı merkez sayesinde iki toplumun birbirini daha iyi tanıyacağını söylüyor. Akpınar "Maraş'ın sorunlarını birlikte çözeceğiz." diyor.


Kahramanmaraş'ta yaşanan provokasyonlardan ders alan Alevi ve Sünniler, birlikte yaşama adına örnek bir projeye imza atıyor. Alevi ve Sünni işadamları, cemevi ile Kur'an kursu yaptırmaya hazırlanıyor. İnşa edilecek cemevi ile Kur'an kursu ise tek bir binada hizmet verecek. Cemevinin bir odası Maraş olaylarında hayatını kaybedenler için anma yeri olarak düzenlenecek.Alevi ve Sünni işadamları, örnek bir projeye imza atıyor. Kahramanmaraşlı kanaat önderleri, birlik ve beraberliğin tesisi için birlikte cemevi ve Kur'an kursu yaptırma kararı aldı. Projenin fikir babalarından Alevi işadamı Hüseyin Akpınar, uygun bir arazi aradıklarını söylüyor. Mimarların çizim için çalışmalara başladığını anlatan Akpınar, cemevinin mimarisini de aslına uygun bir dergâh yapmak için Anadolu ve Balkanlar'daki külliyelerin, dergâhların gezileceğini dile getiriyor.


Maraş'taki kanaat önderleriyle bir araya gelerek "Maraş'ta birlik ve beraberlik adına ne yapabiliriz?"sorusu üzerine düşündüklerini ifade eden Akpınar, şehirde iki topluma da faydalı projeler üretilmesi gerektiğini belirtiyor. Alevi inançlı işadamı, yaptıracakları cemevinin, yıllardır birbirine küsmüş iki topluluğu yakınlaştıracağını kaydediyor ve ekliyor: "Cemevimizin bir odasını Maraş katliamında ölenleri anacağımız, olayları lanetleyeceğimiz bir anma yeri yapacağız. Sünni kardeşlerimizi, cem törenlerimizi canlı izlemeleri için davet edeceğiz. Aşure, muharrem gibi önemli dini günlerde burada bir araya geleceğiz. Maraş'ın sorunlarını birlikte çözeceğiz."


Projeyle ilgili iki kesimden olumlu dönüşler aldıklarını söyleyen Hüseyin Akpınar, "Bir grup Alevi ve Sünni arkadaşımızla yola çıkıyoruz. İki katlı cemevi yapalım, alt katı da Kur'an kursu olsun dedik. Tüm Aleviler bu tarz projeler içinde yer almak ister."diyor. İçinde sosyal faaliyetlerin de yapılacağı, konferans salonu ve kütüphane gibi odaların da bulunacağı büyük bir kompleks düşündüklerini dile getiren işadamı Akpınar, Maraş olaylarının hâlâ kazındığını, bunlara müsaade etmemek için her iki kesimin de üzerine düşeni yapması gerektiğini vurguluyor.


Bugünden sonra iki toplumun da uyandığının altını çizen Hüseyin Akpınar şöyle konuşuyor:


"Hutbelerde Aleviliğin ne olduğu daha çok anlatılmalı. Sünni kesimden Aleviliği hâlâ yanlış bilenler var. Alevi çocukları yurtdışında gittiğinde inançlarından uzaklaşıyor. Benim birçok yakınım da yurtdışında ve bunlara çok şahit oldum. Köylerde cenaze namazları farklı farklı kılınıyor. Halkımızın bilinçlendirilmesi gerekiyor. Din dersinin kaldırılmasını da marjinal gruplar istiyor. Herkes dinini öğrensin ama Alevilik de din dersinde tüm boyutlarıyla anlatılsın." AYŞE TOSUN KAHRAMANMARAŞ  


(KAYNAK: Zaman gazetesinden alınmıştır.)
Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2011, 08:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63