BM; Mavi Marmara raporunu açıkladı!...

BM; Mavi Marmara raporunu açıkladı!...

İsrail’in katılmayı reddettiği BM İnsan Hakları Konseyi’nin Mavi Marmara incelemesine göre, baskında askerler kasıtlı olarak insan öldürdü ve Gazze’ye yardım götüren kişilere insanlık dışı muamelede bulundu.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi, Mavi Marmara’ya baskın düzenleyen İsrail askerlerinin “taammüden adam öldürdüğünü” ve baskının adli kovuşturmaya tabi tutulması gerektiğini açıkladı.

Cenevre merkezli konseyin görevlendirdiği 3 uzman İsrail’in uluslararası hukuku çiğnediği sonucuna vardı ve raporlarında şu ifadelere yer verdiler: “Baskın sırasında ve sonrasında 4’üncü Cenevre Konvansiyonu’nun 147’nci maddesini ihlal eden ve şu suçlar işlendi: Taammüden adam öldürme, işkence ya da insanlık dışı muamele, insanların sağlığına kasıtlı olarak ciddi zarar verme. Bu konuda adli kovuşturma yapılmasını destekleyen açık deliller var.”

Raporda ayrıca Gazze’de insani kriz yaşandığı ve bu yüzden de İsrail’in denizden uyguladığı ablukanın hukuk dışı olduğu belirtildi. Daha önce konseyle işbirliğini reddeden İsrail ise raporu “önyargılı, siyasi ve abartılı” buldu. BM’nin eski savaş suçları savcısı Desmond de Silva, Trinidadlı yargıç Karl T. Hudson-Phillips ve Malezyalı kadın hakları savunucusu Mary Shanthi Dairiam’ın hazırladığı rapor pazartesi günü konseye sunulacak.

İSRAİL: RAPOR TARAFLI

İsrail Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Andy David, Konsey'in soruşturmadan önce de İsrail'i suçladığını hatırlatarak, "soruşturmadan sonra da İsrail'i kınamasının sürpriz olmadığını" söyledi. Bakanlık açıklamasında, "İsrail'in, uluslararası hukuku dikkatle gözeten ve gerektiğinde kendisiyle ilgili soruşturma yapabilen demokratik ve yasalara uyan bir ülke" olduğu savunularak, İsrail'in her zaman bu şekilde hareket ettiği, Gazze'ye düzenlenen Kurşun Dökme operasyonundan sonra da soruşturmaların bu şekilde yürütüldüğü ifade edildi.

47 üyeli BM İnsan Hakları Konseyi, İsrail'in 31 Mayıs'ta Mavi Marmara gemisine düzenlediği baskından sonra İsrail'i kınayan bir kararı kabul etmişti.

İsrail, Konseyin oluşturduğu heyetle işbirliğini reddetmiş, bunun yerine Yeni Zelanda'nın eski Başbakanı Geoffrey Palmer'ın başkanlık ettiği bir başka BM heyetiyle çalışmayı kabul etmişti. Kolombiya'nın eski Devlet Başkanı Alvaro Uribe'nin de bulunduğu heyet, henüz raporunu açıklamadı.

HAMAS'TAN İLK TEPKİ

Gazze'nin kontrolünü elinde tutan Hamas'ın sözcüsü Fevzi Barhum ise raporun, İsrail'in Filistin topraklarını işgalinin, sadece Filistin halkının değil, aynı zamanda Filistin halkına dayanışmasını göstermek için gelen masum insanların da haklarını ihlal ettiğini vurguladığını belirtti.

Barhum, artık raporun uygulamaya konulması ve işgalci komutanların işledikleri suçlar için yargılanmalarını sağlayacak bir mekanizmanın oluşturulması gerektiğini ifade etti. (Hürriyet)

Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2010, 07:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63