Boş camiler fahri görevlilerle doldurulacak!

Boş camiler fahri görevlilerle doldurulacak!

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesini ziyareti sırasında kendisine yöneltilen bir soru üzerine yaklaşık 10 bin camide imam bulunmadığını belirterek; “Müftülerimiz boş camilerimizi fahri görevlilerimizle dolduracak. İnanıyorum ki üç aylar içerisinde Ramazan’da hiçbir camimiz imamsız kalmaz” dedi.

Bir dizi açılış, ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere 14-15 Mayıs tarihlerinde Kahramanmaraş’ta bulunan Diyanet İşleri başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, Kahramanmaraş’ta incelemelerin ardından Afşin İlçesi’ne geçerek burada Eshab-ı Kehf’i ziyaret etti.

Burada külliyer hakkında bilgiler alan Bardakoğlu, daha sonra Elbistan İlçesi’ne hareket etti. İlk olarak İlçe Müftüsü Ramazan Tolan’ı ziyaret eden Bardakoğlu, buradan Elbistan’ın tarihi Ulu Camii’ni gezdi.

Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi tanılır, Elbistan kaymakamı Ahmet Altıntaş, Afşin kaymakamı Faik Arıcan, Kahramanmaraş Müftüsü Bekir Gülce ile daire amirlerinin de eşlik ettiği Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, burada Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Öğretim Üyesi prof. Dr. Mehmet Özkarcı’dan caminin tarihi hakkında bilgi alan Bardakoğlu, daha sonra Pınarbaşı kale Restoran’da onuruna verilen yemeğe katıldı.

“Ek kontenjan için uğraşıyoruz”
Yemek sonunda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Diyanet İleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, hacca gitmek için bekleyen kişi sayısının 800 bin civarında olduğunu belirterek; ; “Gönlümüz hepsinin hacca gitmesini arzu eder ancak 74 bin kişilik kotamız olduğu için mecburen kura çekiyoruz ve öncelikle önceki yıllardan bekleyenlere öncelik hakkı veriyoruz. Katsayı farkı uyguluyoruz, 4 yıldır haccı bekleyenlere 16 katsayı uyguluyoruz ve kendi içerisinde adaletli olan bir sistem ama yine de o boynu bükük insanlarımızın talebi yerine gelemediği için biz üzgünüz. İnşallah ek kontenjan için uğraşıyoruz, kimsenin hakkını kimseye vermemeye gayret ediyoruz”

Atama bekleyenler için herhangi bir çalışma yapılıp yapılmadığına ilişkin bir soru üzerine ise Bardakoğlu; “Yaklaşık 10 bin civarında camimizde halen din görevlimiz, imamımız yok. Sözleşmeli kadromuzun ve açıktan atama yoluyla sürekli kadrolarımızın dolması için gayret serf ediyoruz. Arzu ediyoruz ki en uç noktaya kadar bütün görevlilerimiz camilerimizde hizmette olsunlar ancak devletimizin mali imkanları belli, belirli mali tedbirler ve kısıntılar var. Biz de bütün mali imkanları biz kullanalım deme durumunda olamayız tabi. Bizim de belli ölçüde fedakarlık göstermemiz gerekiyor. Müftülerimiz boş camilerimizi fahri görevlilerimizle dolduracak. İnanıyorum ki üç aylar içerisinde Ramazan’da hiçbir camimiz imamsız kalmaz. Fahri, sözleşmeli veya kadrolu personelimizle din hizmetlerini toplumumuza sunarız. Çünkü bizim görevimiz milletimize hizmet etmektir. En uç noktada nerede insanımızın ihtiyacı varsa onun yanında olmaktır. Dinin kuşatıcı, birleştirici davetini, çağrısını herkese anlatmaktır ve 72 milyon insanın hepsinin diyanetiyiz biz. Müftülerimiz 72 milyonun müftüleridir. Hiçbir insanımız uzakta kalsın ve sunduğumuz din hizmetinin dışında kalsın istemeyiz ve biz kamu hizmeti mantığıyla, vatandaşın esasına göre bunu sunuyoruz hiçbir ayrım yapmadan ve bütün insanımızı seviyoruz, insanımızı sevmek için camilere gelmesini ölçü almıyoruz” dedi.

Bardakoğlu, son olarak yakında bir alım yapılıp yapılmayacağı sorusuna ; “Web sayfalarımızın ilanlarını arkadaşlarımız, ilgililer izlesinler ve devletimizin personel sistemi içerisinde belli objektif kriterlere göre, KPSS’ye göre alınacaktır onu arkadaşlarımız izlesinler” şeklinde cevap verdi.

Hasan GÖÇER / ELBİSTAN (Kahramanmaraş) , (DHA)YASAL UYARI: HABER METNİ İLE FOTOĞRAFLARIN BASIN-YAYIN ORGANLARI VE İNTERNET SİTELERİ TARAFINDAN 'KANAL 46' ADI KAYNAK VE MAHREÇ GÖSTERİLSE DAHİ İZİNSİZ OLARAK İKTİBAS EDİLMESİ KESİNLİKLE YASAKTIR. BU YASAĞA UYMAYANLAR İDARİ VE MALİ CEZALARI PEŞİNEN KABUL ETMİŞ SAYILIRLAR. KANAL 46 BU KONUDAKİ TELİF VE YAYIN HAKLARINI SAKLI TUTAR.. KAMUOYUNA SAYGI İLE DUYURULUR...

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2010, 12:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66