Bosna Hersek'e yardımlar sürüyor

Bosna Hersek'e yardımlar sürüyor

Bayrampaşa Bosna Sancak Kültür Yardımlaşma Derneği'nden Yusufoğlu "Yarın Beşiktaş Belediyesi'nin sağladığı bir tırla yiyecek ve acil ihtiyaçları yola çıkarmayı planlıyoruz" dedi.


Bayrampaşa Bosna Sancak Kültür Yardımlaşma Derneği'nden Selim Yusufoğlu, sel felaketi yaşanan Bosna Hersek'e yarın Beşiktaş Belediyesi'nin sağladığı bir tırla yiyecek ve acil ihtiyaçları yola çıkarmayı planladıklarını belirterek, "Cuma günü bölgeye gideceğiz, yetkililerle alanı tarayacağız ve buraya, insanlara doğru bilgi aktarmaya çalışacağız" dedi.


Dernek bünyesinde yardımları koordine eden Yusufoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sırbistan ve Hırvatistan dahil Batı Balkanlar'ı etkileyen sel nedeniyle Bosna Hersek'te Tuzla çevresindeki küçük ilçelerin tamamının su altında kaldığını ve su çekilmeden ne yaşandığının ortaya çıkmayacağını söyledi.


Bosna geçen hafta salı gününden bu yana yağmurun devam ettiğini bildiklerini ancak Türkiye'de yetkililere çok fazla bilgi aktaramadıklarını ifade eden Yusufoğlu, "Dünden bu yana insanlarda duyarlılık oluşmaya başladı. Biz de geniş bir biçimde yetkililerden bilgi almaya ve olayın vahametini anlatmaya başladık" diye konuştu.


Yusufoğlu, Tuzla Belediye Başkanı ile görüştüklerini dile getirerek, önce sosyal medya üzerinden daha sonra dernekler ve bazı belediyelerle çeşitli yardım organizasyonları yaptıklarını anlattı.


Bayrampaşa ve Beşiktaş belediyeleri, Laleli İşadamları Derneği, Türk Kızılayı Bayrampaşa Şubesi ile yardım kampanyası koordine ettiklerini ve seyyar mutfak sayısını çoğaltmaya çalıştıklarını söyleyen Yusufoğlu, "Yarın Beşiktaş Belediyesi'nin sağladığı bir tırla yiyecek ve acil ihtiyaçları yola çıkarmayı planlıyoruz. Yardım kampanyamız, önce ayni sonra nakdi olmak üzere devam edecek. Cuma günü bölgeye gideceğiz, yetkililerle alanı tarayacağız ve buraya, insanlara doğru bilgi aktarmaya çalışacağız. Diğer belediyelerle görüşmelerimiz devam ediyor" ifadelerini kullandı. 


Konya


Bosna Hersek Konya Fahri Konsolosu Ercan Uslu, Bosna Hersek ve Sırbistan'daki sel felaketiyle ilgili, "Kızılay Genel Müdürümüzle ve TİKA Bosna Hersek Koordinatörlüğüyle görüşmeler yaptık. Biz de bir insani yardım çalışması yapacağız" dedi.


Uslu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Soma'da yaşanan maden faciasıyla aynı günlerde Bosna Hersek'te de son 120 yılın en büyük sel felaketinin yaşandığını hatırlattı.


İlk belirlemelere göre, sel nedeniyle 45 kişinin hayatını kaybettiğine dikkati çeken Uslu, şunları söyledi:


"Kızılay Genel Müdürümüzle ve TİKA Bosna Hersek Koordinatörlüğüyle görüşmeler yaptık. Biz de bir insani yardım çalışması yapacağız. Bölgedeki ihtiyaçlara ilişkin tespit yapıyoruz. Sonrasında Kızılay aracılığıyla, Konya'dan yardımları ulaştıracağız. Bir kampanya yapmıyoruz. Çünkü kullanılmış malzemeler gelebiliyor ve bunlar sorun oluşturabiliyor. Nakdi yardımları veya bizim önereceğimiz malzemeleri alarak, derli toplu bir yardım ulaştırmayı hedefliyoruz. Yardım yapmak isteyenler, konsolosluğumuz aracılığıyla bunları bölgeye ulaştırabilir."


Bosna Hersek'te sel felaketi nedeniyle yas ilan edildiğini ifade eden Uslu, "İki kardeş ülke, Türkiye ve Bosna Hersek'te arka arkaya yas ilan edildi. Allah benzerlerinden ve beterlerinden korusun. Bosna Hersek'te hem TİKA sahada, hem de Kızılay var. Bu vesileyle, vefat edenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyorum" diye konuştu.


(AA)

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2014, 12:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner66

banner63

banner67