Bu kez İsrail konsolosu 'alçak koltuk'ta...

Bu kez İsrail konsolosu 'alçak koltuk'ta...

İsrail’de Türkiye Büyükelçisi’nin “alçak koltuk”a oturtulmasının rövanşı iki yıl sonra İstanbul’da alındı.


Vali Yardımcısı Ahmet Aydın’ıziyareteden İsrail Başkonsolosu’nundahaalçakta oturmasıdikkatçekti. İsrailli elçinin de aynı duruma maruz kaldığını belirten Aydın, “Ettiklerini buldular'' dedi.


Atatürk Havalimanı Mülki İdare Amiri veİstanbulVali Yardımcısı Ahmet Aydın, düzenlediği basın toplantısında, İsrail'in İstanbul Başkonsolosu Moshe Kamhi'nin, Vizelerden Sorumlu Konsolos Yardımcısı Anat Evyatar veGüvenlikMüdürü Ronen Eylamilebirlikte kendisine nezaket ziyaretinde bulunduğunu hatırlattı.


Zamanzamanbazı ülkelerin konsoloslarının kendisini ziyarete geldiğini hatırlatan Aydın, bu ziyaretlerde, konsolosların kendi vatandaşlarının Atatürk Havalimanını kullanmaları sırasında sıkıntı yaşamamasıiçinbazı taleplerde bulunduklarını söyledi.


İsrail Başkonsolosu Kamhi'nin de bu bağlamda randevu talebinde bulunduğunu ifade eden Aydın, şunları söyledi: ''Biz de 14 Haziran Çarşamba günü bu talebi kabul ettik. Kendilerinin talebi bizimle tanışmak ve 3-4ayönceyenigöreve atananikiyardımcısını bizimle tanıştırmaktı. Vizelerden Sorumlu Konsolos Yardımcısı Anat Evyatar veGüvenlikMüdürü Ronen Eylamilegeldiler. Nezaket ziyaretiydi. Dostanebirortamda ve 40dakikagörüşmeoldu. Bizden bir talepleri olmadı. Sadece nezaket ve tanıştırma ziyaretiydi. Hatta Başkonsolos Kamhi, kendisinin deİstanbuldoğumlu olduğunu, İstanbul'uçoksevdiğini ve İstanbul'a Başkonsolos olduğunu söyledi. İstanbul'un ehemmiyeti, tarihi ve turistik yerleri ile ilgili sohbetimiz oldu.Ziyaretçok olumlu geçti.''


'ALÇAK KOLTUK' FOTOĞRAFI


Aydın,birgazetecinin ''Atatürk Havalimanı resmiinternetsitesi 'www.ataturkhavalimanı.gov.tr'de bu ziyaretle ilgili ilginç birfotoğrafgördük. Bu fotoğrafta İsrail Başkonsolosu ve beraberindekiler size göre alçak bir koltukta oturuyordu. Bu önceden belirlenen birdurummuydu, yoksa bir tesadüf eseri mi oldu.Çünküonlar İsrail Dışişleri Bakanlığının birer temsilcisi. Onlar dadahaönce bizim İsrail Büyükelçimize böyle bir nezaketsizlikte bulunmuştu'' sorusu üzerine, şunları söyledi:


''İsrail DışişleriBakanYardımcısı Danny Ayalon'un Tel Aviv Büyükelçimiz Oğuz Çelikkol'a yaptığı nezaketsizliği sindirmemizmümkündeğil. Türkiye Cumhuriyetinin temsilcisi olanbüyükelçimizikendisinden alçakbirkoltukta oturttu. Elçimizi de kendisi çağırmıştı, arkasından da basına 'bakın ben böyle oturtuyorum' demesi hakikatençokbüyük bir terbiyesizlik, nezaketsizlikti. Bizdetamtersi oldu. Bizim öyle bir talebimiz olmadı, görüşmeyi onlartalepetti, biz sadece nezaket çerçevesinde görüştük. Kaderin bir cilvesi midir nedirikisene sonra olan kendi Başkonsoloslarına oldu. Bizimözelbir kastımız yok,ama'men dakka dukka' yani 'eden bulur', etme bulma dünyası. İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısının yaptığı olayda olduğugibikendi Başkonsolosları da aynı duruma maruz kaldı. Hatta Kur'an'da okudum 'kötü niyetli insanlar plan kurarsa Cenab-ı Allah da plan kuruyor, onlar boşuna uğraşmasınlar' deniyor.''


'ÖZEL BİR KASTIMIZ YOK'


İsrail'in yaptıklarını herkesin bildiğini, uluslararası camianın da İsrail'in tutumunu, kötü niyetini yakından tanıdığını vurgulayan Vali Yardımcısı Ahmet Aydın, şöyle devam etti:


''İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısının bizim Büyükelçimize yaptıklarını hem bir idareci olarak hem de bir Türk vatandaşı olarak ben 2 sene önce içime sindiremedim. Ama İsrail Başkonsolosuna karşı inanın böyle bir kastımız yoktu. Geldi nezakette bulundu ama fotoğrafa bakınca sanki özel ayarlama bir durum varmış gibi gözüküyor ama bu sadece bir resimden ibaret, özel bir kastımız yoktu.''


‘ETTİKLERİNİ BULDULAR’


Bir gazetecinin ''Bu fotoğrafı İsrail'den bir rövanş gibi görebilir miyiz?'' sorusu üzerine Aydın, ''Yok. Biz rövanş almadık. Fotoğrafa bakıldığı zaman öyle bir izlenim veriyor ama biz öyle yapmadık fakat kendilerinin iki sene önce yaptıklarını, ettiklerini buldular'' dedi.


'RÖVANŞI ALINMIŞ GİBİ'


Vali Aydın, fotoğrafı valilik web sitesinde bir hafta önce yayınladıklarını, bunu gören bazı basın mensuplarının dikkatini çekerek kendilerine sorması üzerine durumun farkına vardıklarını belirterek, ''Biz de sizlere bunu açıklıyoruz. Bizim özel bir kastımız yok ama fotoğraftaki görüntü itibariyle sanki iki sene öncenin rövanşı alınmış gibi bir izlenim veriyor. Biz onlara Türk misafirperverliğini gösterdik. Görüşme 40 dakika sürdü ve çok hoş bir ortamda geçti ve hakikaten Mevlana'nın dediği gibi herkese gönlümüzü, bağrımızı açtık. Burada vurgulamak istediğim nokta şu; İsrail'in oradaki kötü davranışları aynen karşılık buluyor. Musevi vatandaşlarımızdan isteğim şu, kendi hükümetlerinin, devletlerinin yaptığı yanlışları dile getirip, daha dikkatli davranmalarını istemeleridir'' şeklinde konuştu.


KRİZE NEDEN OLMUŞTU


İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon, 2 yıl önce Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçisi Oğuz Çelikkol'u makamına davet edip, kendi oturduğu koltuktan daha alçak bir koltukta oturtmuş, ardından da İsrailli gazetecilere dönüp, İbranice, ''Görüyorsunuz, o bizden aşağıda oturuyor, biz yüksekteyiz ve burada sadece İsrail bayrağı var'' sözlerini sarf etmişti. Bunun üzerine Türkiye çok sert bir tepki göstererek, İsrail Büyükelçisini geri çekmişti.
Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2011, 14:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63