‘Çocuk Hakları Durakları’ merhaba dedi!

‘Çocuk Hakları Durakları’ merhaba dedi!

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ile Kahramanmaraş Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünden çocuk haklarıyla ilgili ortak bir çalışma yaptı.


Kahramanmaraş Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Kahramanmaraş'ta koruyucu ve önleyici hizmetleri yaygınlaştırmak amacıyla Kahramanmaraş İli Risk Haritası oluşturdu. Oluşturulan Risk Haritası doğrultusunda, Kahramanmaraş'ta en riskli olarak 18 mahalle belirlendi ve Çocuk Koruma Hizmetlerinde Strateji Belgesi ve Eylem Planı kapsamında belirlenen mahallelerde Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ortaklaşa, Çocuk Hakları Durağı projesi başlattı. Yapılan çalışmalar neticesinde proje kapsamında 16 tane otobüs durağına giydirme işlemi yapıldı.


Çocuk hakları durak tasarımlarına Dünya Çocuk Hakları Sözleşmesinden maddeler eklendi. Buradaki temel amaç ise çocukların haklarını öğrenmesi ve böylece ihmal ve istismara karşı koymada bilinçlenmelerinin ve öncelikle kendilerini koruyabilmelerinin sağlanması olarak belirlendi.


Ayrıca günümüzün en büyük sorunlarından olan teknoloji bağımlılığının önlenmesi için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca başlatılan "Ekranla Değil Akranla Büyüsün Çocuklar Projesi" kapsamında hazırlanan görsellere de Çocuk Hakları Duraklarında yer verildi.


 


 

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2018, 15:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63