Çöllolar’da oluşan Obruk çalışmaları durdurdu

Çöllolar’da oluşan Obruk çalışmaları durdurdu

Afşin-Elbistan B Termik Santrali’ne kömür temin edilen Çöllolar Kömür Havzası, devasa obrukların oluşması ve göçük tehlikesi dolayısıyla yeniden çalışmalara kapatıldı.


 


B santralinde de enerji üretiminin durdurulduğu öğrenildi.
Çöllolar Kömür Havzasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müfettişleri tarafından yapılan inceleme ve denetim sonunda çalışmaların durdurulmasına karar verildi. Konu bölgede çalışan Park Teknik Firmasına iletildi. Ayrıca B Termik Santralinde de üretimin durdurulduğu kaydedildi.
ÇÖKMELER OLUŞTU
Çalışmaların durdurulmasına sebep ise susuzlaştırma çalışmaları sonrasında arazide oluşan obruklar ve çökmeler olarak açıklandı. Yaşanması muhtemel bir göçük olayına karşılık bölgede çalışmalar tamamen durduruldu. Bayram sonrasında EÜAŞ tarafından çalışmaların durdurulmasına yönelik gerekçe ilgili kuruluşlardan istenecek.
6 ve 10 Şubat 2011 tarihlerinde meydana gelen 2 ayrı göçük olayında toplam 11 kişi hayatını kaybetmişti. Göçük felaketine bölgede bulunan yeraltı sularının sebep olduğu kaydedilerek binlerce su kuyu açılmış ve susuzlaştırma çalışmaları yapılmıştı. Susuzlaştırma çalışmalarının ardından kurutulan bölgelerde obruklar oluştuğu bildirildi.(İHA)

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2015, 07:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63