Dakika dakika 9. dalga operasyonu

Dakika dakika 9. dalga operasyonu

Türkiye'nin en önemli ve en çok tartışılan operasyonlarından biri olan ve 19 aydır süren Ergenekon soruşturması bugün yapılan operasyonlarla yeni bir boyut kazandı.

Operasyon emekli paşalara da sıçradı

Her gözaltı sürecine bir dalga adı verilirken bugün gerçekleşen gözaltılarla 9. dalga da gelmiş oldu. Bugün sabah saatlerinde soruşturmayı yürüten savcı Zekeriya Öz'ün talimatıyla 6 ilde gerçekleştirilen eşzamanlı operasyonlarda 38'e yakın kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında Genelkurmay'ın eski hukuk müşaviri emekli Tümgeneral Erdal Şenel, Emekli Orgeneral Tuncel Kılınç, eski özel hareket daire başkan vekili İbrahim Şahin, Emekli orgeneral Kemal Yavuz, eski YÖK Başkanı Kemal Gürüz de bulunuyor.

Ergenekon soruşturması kapsamında evi aranan Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri Emekli Orgeneral Tuncel Kılınç, "Yargıya teslim olmuş durumdayız" açıklaması yaptı.

Ankara'da emekli albay Mustafa L. Göktaş Ergenekon operasyonu kapsamında gözaltına alındı.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok, destek için Kanadoğlu'nun Ankara'daki evinin önüne geldi. Daha sonra Kanadoğuyla görüşen Özok, "Kanadoğlu için şu anda gözaltı yok, bazı evraklara bakacaklarmış" açıklaması yaptı. Özok, "Kanadoğlu bana şimdilik birşey yok dedi" diye konuştu.

İstanbul'da yüzbaşı Muhammet Sarıkaya gözaltına alındı. Emekli orgeneral Kemal Yavuz dahil 13 kişi emniyete götürüldü.

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Ergenekon soruşturması kapsamında bugün gözaltına alınmalara ilgili olarak, "Tamamen yargısal bir faaliyet, siyasi bir faaliyet değil'' dedi. Şahin, TBMM'de gazetecilerin konuya ilişkin soruları üzerine, ''Hiç bir değerlendirme de bulunmayacağım,tamamen yargısal bir faaliyet. Siyasi bir faaliyet değil. Ben de sizin gibi basından takip ediyorum'' diye konuştu.


Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2009, 15:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63