Dedeoğlu'ndan tapelerin silinmesine tepki

Dedeoğlu'ndan tapelerin silinmesine tepki

Komisyonun tek MHP’li üyesi Mesut Dedeoğlu, TBMM Başkanlığı’na sunduğu yazı ile komisyonun bir yargı mercii olmadığına ve sürecin Meclis Genel Kurulu ayağına dikkat çekerek, tapelerin silinmemesi gerektiğini savundu.


TBMM Soruşturma Komisyonu’nun, dört eski bakanın Yüce Dîvan’da yargılanmasına gerek olmadığı yönünde karar vermesinin ardından delil olarak sunulan konuşma tapelerinin imha edilecek olmasına itiraz geldi. Komisyonun tek MHP’li üyesi Mesut Dedeoğlu, TBMM Başkanlığı’na sunduğu yazı ile komisyonun bir yargı mercii olmadığına ve sürecin Meclis Genel Kurulu ayağına dikkat çekerek, tapelerin silinmemesi gerektiğini savundu.

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Dedeoğlu’nun TBMM Başkanlığı’na ve Soruşturma Komisyon Başkanlığı’na sunduğu yazılı itiraz dilekçesi şöyle: “TBMM, 9-8 sayılı TBMMSoruşturma Komisyonu’nun 12. toplantısında, hakkında soruşturma yapılan kişilerin Yüce Dîvan’a sevk edilmeme kararı çıkmıştır. Son toplantıda, hakkında soruşturma yapılan kişilerin delillerinin imha edileceğini komisyon başkanı beyan etmiştir. Komisyonun, delilleri imha etme yetkisi ve görevi yoktur. Hakkında soruşturma yapılan kişilerin Yüce Dîvan’a sevk edilmeme kararı, bir yargı kararı değildir. Kesin bir karar da değildir. Soruşturma Komisyonu’nun bu kararı rapor niteliğindedir. Anayasa'nın 100. maddesi ve Meclis İç Tüzüğü'nün 107. maddesini müteakip maddeleri gereğince TBMMGenel Kurulu’nda oylanacaktır. Genel Kurul, komisyon kararlarına rağmen Yüce Dîvan’a sevk edebilir. Bu şartlar altında komisyonca delillerin imha edilmesi, Genel Kurul ve Yüce Dîvan’ın yetkilerini gasptır ve suçtur.”


Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2015, 07:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63