'Demokrasinin yerleşmesi gerektiğine inanıyoruz'

'Demokrasinin yerleşmesi gerektiğine inanıyoruz'

Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, Kahramanmaraş’a gelerek gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.Yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Büro Memur-Sen Kahramanmaraş bürosunu ziyaret eden Yazgan, burada yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi:

“Yükselen enflasyon karşısında kamu çalışanlarının bir ek zam beklentisi vardır. Hükümetin enflasyon hedefi tutmamıştır. Yüzde 12’lere çıkan enflasyon karşısında memur maaşları erimiştir. Bu anlamda enflasyonun telafisi ve refah payı anlamında bir ek zam yapılması zaruret haline gelmiştir. Kamu çalışanları bunu ivedilikle beklemektedir. “

Kamuda ücret dengesizliğinin giderilmesi bugün kamu çalışanları önünde en büyük sorunlardan biri olduğunu belirten Yazgan, “Kamuda farklı maaş politikaları yer almakta. Aynı işi yapan memur arkadaşlarımız kendi aralarında ve kurumlar arasında maaş dengesizliklerine kurban gitmektedirler. Bu nedenle sendikalar kanunun mutlaka ILO normlarına uygun bir seviyeye getirilmesi ve grevli ve toplu sözleşmeli bir sendika hakkının kazanılması gerekir.” Dedi.

Türkiye’nin hassas bir dönemden geçtiğini ifade eden Yazgan, “Bildiğiniz gibi Türkiye belirli dönemlerde düdüklerle, asker postalları ile demokrasisi kesintiye uğratılmış bir ülke. Ama geldiğimiz süreçte artık Türkiye’de demokrasinin yerleştiğine inanıyoruz ve yerleşmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu vesile ile Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde milletin iradesinin hiçe sayılmasına Memur-Sen olarak en büyük tepkiyi biz gösterdik. “ diyerek şöyle devam etti:

Anayasa Mahkemesi son kararının toplumun büyük kesimlerinde olduğu gibi kamu çalışanlarını da hayal kırıklığına uğrattığına dikkat çeken Yazgan, “Bu kararın dünyanın hiçbir yerindeki demokrasi anlayışına uygun bir tarafı yoktur. Bu karar tamamen Anayasa Mahkemesinin siyasi bir yaklaşımla almış olduğu bir karardır. Bu kararla Türkiye’deki inanç özgürlüğü, insan hakları, demokrasi ve meclisin iradesi hiçe sayılmıştır. Daha doğrusu Türk insanının oyları ile Meclise gelmiş olan Milletvekillerinin ve Türk halkının iradisi hiçe sayılmıştır. TBMM Salonunda hâkimiyet kayıtsız ve şartsız milletindir yazar. Anayasamızın hakimiyeti kayıtsız ve şartsız milletimize vermiş olmasına rağmen, Anayasa Mahkemesi bu kararla, hakimiyetimize kayıt ve şart düşmüştür. Bu kabul edilemez. Bizler şunu ifade ediyoruz. Gelinen bu durumda bu kararın TBMM duvarından sökülüp, Anayasa Mahkemesi’nin duvarına asılması gerekmektedir. Gelinen bu durumda Türkiye’yi Anayasa Mahkemesi’nin yönettiği anlamı çıkmaktadır. Bu kararı kamu çalışanları olarak kabul etmemiz mümkün değildir. Ve biz Meclisin üzerinde bir denetim mekanizması istemiyoruz. Halkın iradesine rağmen, çalışan kurumlar istemiyoruz. Bu anlamda bir an önce Anayasa mahkemesi’nin bir an önce kararını düzeltme yayınlamasını bekliyoruz. Bu düzeltme gelmezse Meclisin mutlaka bir sivil anayasa yapma sürecini hızlandırmasını yüce Meclisten herhangi bir siyasi parti ayrımı yapmaksızın millet adına, milletin itibarını TBMM’nin itibarını kurtarma adına bu kararı meclisten beklemekteyiz. Bu anayasa kararı, milletimizi rencide etmiştir. Kamu vicdanını ve millet iradesini rencide etmiştir. Yanlış bir Anayasa kararıdır. Ve çekirdek külahı olmaya mahkûmdur. Bunun için bu yanlıştan bir an önce dönülsün, Türkiye’nin onlarca yılına mal olmasın” dedi.

Basın toplantısı sonunda gazetecilerin AK Partinin kapatılma konusu ile ilgili soruyu da cevaplayan Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yazgan, şunları kaydetti:

“Anayasa Mahkemesi’nin kararları artık bir muamma olmaktan çıktı. Anayasa Mahkemesi’nin kararları sonuçları belli olan kararlardır. Anayasa Mahkemesi’nin kararları bir maçın sonucu gibi belli. Bu mahkemeye yapılan atamalar maalesef siyasi atamalara benziyor. Çünkü herkes hesap yapıyor, 8 tane Sezer, bir Demirel. Ve sonuç 9-2. AK Parti’nin kapatılması konusunda yine bu millete 9-2 gol atar diye düşünüyoruz. Eğer millet iradesini meclis hakim noktaya getirmezse, bu kararın bir anlamda izalasyonunu yapmazsa Meclis, benim görüşüm 9-2 Anayasa mahkemesi, AK Parti’yi kapatır. Bu net ve açıktır. Yani AK Parti kapatılmaz diye rüya gören kişilere bunu duyurmak istiyorum.” (Ajans 46 - www.kanal46.com)
Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2008, 13:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66