Din öğretmeninin feryadı: Çalmadım, rüşvet almadım!

Din öğretmeninin feryadı: Çalmadım, rüşvet almadım!

Manisa'da geçen hafta başlatılan kelepçeli nefret operasyonu kapsamında gözaltına alınıp mahkemeden serbest bırakılan 7 kişi, savcının itirazı üzerine çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. Soruşturmada, mahkemeye sevk edilen 30 kişiden 27'si serbest bırakılırken üç kişi tutuklanmıştı.


Manisa'da, 10 Kasım Salı günü aralarında bir bankanın çalışanları, işadamı, muhasebeci, doktor, avukat, eğitimci, müteahhit, ev hanımı ve esnafların da bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. İki hayırsever kadına kelepçe takıldı. Tepkiler üzerine İl Emniyet Müdürü Tayfun Erdal Ceren, geçici olarak açığa alındı. Manisa Valisi Erdoğan Bektaş da yaptığı ayrımcılık içerikli açıklamasından dolayı özür diledi ve hakkında soruşturma başlatıldı.


Soruşturmayla ilgili dün yeni bir gelişme yaşandı. Serbest bırakılan 27 kişiden yedisi hakkında savcılık üst mahkemeye itirazda bulundu. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından dün erken saatlerde evlerinden alınan Ö.Y., A.E., F.U., Şemsettin Ayyıldız, Ö.Y, M.D. ve F.A. emniyete götürüldü. Daha sonra Manisa Devlet Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirilen 7 kişi adliyeye sevk edildi. Manisa 2. Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklama kararı yüzlerine okunan yedi kişi cezaevine gönderildi.


BİR ÖĞRETMENİN FERYADI


Önce serbest bırakılıp daha sonra tutuklanan kişilerden 56 yaşındaki din öğretmeni Şemsettin Ayyıldız, hukuksuzluk karşısında isyan etti. Sağlık kontrolü için götürüldüğü hastanede konuşan Ayyıldız, “Bu ahlâksızca zulmü reva görenleri Allah perişan etsin. Hırsızlık yapmadım, rüşvet yemedim. Ben evimde bile aileme bıçağı tersinden veriyorum ki ürkütmemek için. Terörden tutuklanıyorum ben. Benden efendilik beklemeyin. 56 yaşına kadar ben bir din dersi öğretmeniyim. Allah'tan korkun be.” dedi. Serbest kaldıktan sonra itiraz üzerine tutuklananlardan F.U. ise “Arkadaşlar, bir sabah kalkıyorsun, terörist olmuşsun. Hiçbir şey bilmiyorsun etmiyorsun. Ben terörist olamam ya. Ben teröristliği beceremem ya, beceremem.” diye konuştu.BÜLENT ARINÇ: BU İNSANLAR SUÇ İŞLEYEMEZ


Eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, memleketi Manisa'da yapılan nefret operasyonuna tepki göstermişti: “Peki (bu insanlar) ne yapmışlar? Bağış toplamışlar veya aidat toplamışlar, çünkü iddia öyle. Bu dünyanın hiçbir yerinde suç kabul edilemez. Bu insanlar suç işleyemez. Bu iddialar ve isnatlar boşunadır. Zannediyorum ki bu soruşturma artık akamete uğrayacaktır. Böylesine temelsiz, asılsız bir isnatla Manisa'nın pırıl pırıl insanları bir zan altında kalmamalı.”


Hiçbir gerekçe yok


Manisa Barosu Başkanı Ali Arslan, mahkeme tarafından serbest bırakıldıktan sonra 7 kişinin tekrar gözaltına alınarak tutuklanmasına tepki gösterdi. Bu kişilerin, ceza hukukuna göre tutuksuz yargılanması gerektiğini söyleyen Arslan şunları kaydetti: “Delilleri karartma durumunun olmadığını görüyoruz, bu kişilerin kaçma tehlikesinin olmadığını biliyoruz. Bunlar Manisa'nın tanınan, bilinen insanları. Bu kişilerin salıverilmesi, tutuksuz yargılanması gerekir, çünkü ceza hukukunda esas olan, gözaltına alınan kişilerin sonuç itibarıyla tutuksuz yargılanmasıdır. Tutuklanabilmesi için belli kıstasların olması gerekiyor. Bu kıstasların, bu tutuklamalarda olmadığını düşünüyoruz.”


www.zaman.com.tr


 

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2015, 10:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63