Durdu Özbolat'ın 'Yurt' gazetesi bugün çıktı..

Durdu Özbolat'ın 'Yurt' gazetesi bugün çıktı..

Bugün yayın hayatına başlayan ve Merdan Yanardağ'ın yönettiği Yurt gazetesinin ilk sayısı Uludere katliamına ilişkin çarpıcı bir manşetle çıktı.


CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Vur emri Başbakan'dan" sözü gazetenin ilk sayısında manşette yer aldı.


CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Şırnak'ın Uludere ilçesinde 34 yurttaşımızın ölümüyle sonuçlanan sınır ötesi askeri operasyon emrini kimin verdiğini Yurt gazetesi'ne açıkladı.

Kılıçdaroğlu, Uludere'deki operasyon emrinin Başbakan Erdoğan tarafından verildiğini söyledi. Habere ilişkin detaylar gazetenin bugün yayımlanan ilk sayısında yer alıyor...

Yurt gazetesinin ilk sayısının 300 bin adet satıldığı öğrenildi...


HABERİN DETAYI:


Merdan Yanardağ'ın genel yayın yönetmenliğini yaptığı günlük gazete Yurt, bugünden itibaren bayilerde. Kendisini "toplumcu, halktan yana ve yurtsever" olarak tanımlayan gazetede Korkut Boratav, Nihat Behram, Hakan Gülseven gibi isimler yazıyor.


Yurt gazetesi yayın kurulu tarafından yapılan basın açıklaması şöyle:


"Bağımsız Halk Gazetesi YURT, 29 Ocak 2012 Pazar günü bayilerde.


Gazetemizin yayıncısı, (CHP Kahramanmaraş) milletvekili ve işadamı Durdu Özbolat olacak.


Gazeteci Merdan Yanardağ liderliğinde yayına hazırlanan Yurt Gazetesi, Türkiye genelindeki yaklaşık 27 bin bayi ve satış noktasında okuyucunun karşısına çıkıyor.


Gazetemiz 16 sayfa, 8 sayfası renkli, Pazar günleri 8 sayfalık bulmaca eki ile birlikte yayımlanmaya başlanacak ve 50 kuruştan satılacak.


Seçkin ve deneyimli bir kadro tarafından hazırlanan Yurt Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ.


Gazetenin yazı işleri müdürleri İdris Adil, Hicran Aygün, Ahmet Ravalı (sorumlu), Tosun Yavuz (spor), Görsel Yönetmen Tekin Cebeci, Haber Müdürü Cengiz Erdinç. Deneyimli gazeteci Nahit Duru, Ankara Temsilcimiz.


Hiçbir basın grubu, siyasi parti, örgüt veya baskı grubu ile bağı olmayan, gerçek anlamda bağımsız ve bağlantısız bir halk gazetesi olan Yurt; egemen, yerleşik ve yukarıdan dayatılan gazetecilik anlayışına alternatif bir yayın. İktidarlar ve güç odakları dışı bir gazete.


Yurt, korkmadan, boyun eğmeden, susmadan, gözlerini kapatmadan habercilik yapacak, muhalif bir gazete olacak.


Pornografiye, küfre, hakarete başvurmadan, lümpen bir ağız kullanmadan, kadını aşağılamadan, insan onuruyla oynamadan habercilik yapacak.


Özgürlükleri ve demokrasiyi savunacak.


İnsanlığın ilerici birikimine ve Cumhuriyet’in kazanımlarına sahip çıkacak. Şövenizme, dinsel ve etnik ayrımcılığa karşı çıkacak; toplumcu, halktan yana ve yurtsever bir gazete olacak.


Yurt, aynı zamanda eğlenceli bir gazete olacak. Magazin haberleri, her gün tam sayfa bulmacası ile keyif verecek. Türkiye'nin tartışmasız en iyi polisiye yazarı olan Celil Oker’in gazetemiz için hazırladığı polisiye dizisi ilgiyle okuyacaksınız.


Değerli meslektaşlarımız,


İşte, severek okuyup, yazı tadı alacağınız usta ve etkili yazarlarımız;


Cüneyt Ülsever, Merdan Yanardağ, Prof. Dr. Şükrü Sina Gürel, Prof. Yaşar Nuri Öztürk, Prof. Dr. İzzettin Doğan, Prof.Dr. Korkut Boratav, İsmet Solak,Nihat Behram, Cevher Kantarcı, Atilla Akar, Atilla Özsever, Celil Oker (polisiye seri roman) , Tayfun Talipoğlu, Yaşar Seyman, kahraman Tazeaoğlu, Hakan Gülseven, İdris Adil, İnci Hekimoğlu, Muzaffer Kara, Nahit Duru, Necdet Saraç, Rana Ulaş, Sener Köksümer, Şükrü Yavuz, Yılmaz Polat,


Korkmuyor, boyun eğmiyor ve geleceğe gülümseyerek geliyoruz!"


Öte yandan, YURT Gazetesi'nin yayın hayatına başlamasının ardından, aynı isimle bir de TV kanalının izleyiciyle buluşacağı ifade edildi.


Günlük gazetesi çıkan ve ulusal bir TV kanalı kurmak için çalışan CHP'li milletvekili Durdu Özbolat'ın Alevi Birlikleri  Federasyonu (ABF) Genel  Başkanı Ali Balkız'la birlikte hareket ettiği öğrenildi.


2007 seçimlerinde ilk kez CHP'den Meclise giren Kahramanmaraş milletvekili Durdu Özbolat (49), Türk-Alman ortaklığında rüzgar enerjisi sektöründe yatırımlara sahip bulunuyor.


GRUBUN BAŞINA GETRİLEN MERDAN YANARDAĞ KİMDİR?

Daha önce Zaman'da çıkan haber şöyle:


'Merdan Yanardağ, terör örgütü PKK'nın yayın organı olduğu iddia edilen Özgür Gündem'de yazı işleri müdürüyken Mehmetçik aleyhine çok sayıda haber yayınlanmış.

Tuncay Özkan'ın sağ kolu Merdan Yanardağ, bir dönem Özgür Gündem'in yazı işleri müdürüydü.

Yanardağ, PKK katliamlarının en üst seviyede olduğu 1991-1992 yılları arasında terör örgütünün propagandasını yapan Özgür Gündem'de haberlerin mutfağında etkin isimdi. Kendisini savunurken 'Çizgimde değişiklik yok.' diyen Yanardağ'ın yönettiği gazetede, devlete, askere, polise ağır hakaretler yer alıyor.

Özgür Gündem'in PKK'nın lehine yazdığı bazı haberler:2 Kasım 1992: PKK lideri Öcalan, BBC'ye "Samimi ateşkese hazırız." dedi.

2 Kasım 1992: Polisin işkencede ölüme bahanesi çok.

6 Kasım 1992: PKK Genel Sekreteri Öcalan: K. Irak harekatı dolaylı işgaldir.

9 Kasım 1992: Önceki gün 4 saat top ve tank ateşine tutulan kentte 7 kişi öldü.

9 Kasım 1992: Tunceli'de oğlu dağa çıkan ailenin evini yaktılar.

16 Kasım 1992: Kürtçe konuşan askere polis dayağı.

Özgür Gündem gazetesi bölücü terör örgütü PKK'nın ülkemizdeki propaganda çalışmalarında önemli bir yere sahip. 1990'lı yılların başından bu yana bebek katili terör örgütüne destek veren Özgür Gündem gazetesi, mahkemeler tarafından sık sık kapatılsa da değişik isimlerle yayın hayatını sürdürdü.

Gazetede bölücü terör örgütü başı Abdullah Öcalan, bir liderden bahsedilir gibi anılırdı. Güneydoğu'da öldürülen teröristler için de gazete sayfalarında taziye ilanları yayınlanıyordu. O zamanlar devrimci bugün ise ulusalcı olan Yanardağ'ın, kuruluşunda bulunduğu gazete son olarak Ülkede Özgür Gündem adıyla yayın hayatındaydı. (Kaynak: ZAMAN)

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2012, 09:29
YORUM EKLE
YORUMLAR
tayfur batı
tayfur batı - 9 yıl Önce

Öncelikle basın hayatına yeni katılan ulusal gazeteye memleket ve Türk Milleti yararına hayırlı haberler yayınlamalarını temenni ediyorum. böylece kahramanmaraştaki siyasete medya dengesi gelir. nasılmı..hani millet yeni şafak ı iktidara yakın sanıyor ya. durum öyle değilmiş. iddiaya göre, iktidarın maraştaki teşkilatı ve belediye. işi gücü bırakmışlar star gazetesine abone yapıyorlarmış. tıpkı bir zamanlar zamanda olduğu gibi akpli zenginler stara toplu abone yapılıyorlarmış. kanıtı ise abone yapılanlar ve konu haksız rekabet nedeni ile yargıya intikal ederse telefon dinlemesi ile ortaya çıkar sanıyorum. artık yakında chp tyeşkilatıda yurt için abone toplarsa şaşırmamak lazım. zaten siyaset yapamıyorlar bari abone yaparak prim alırlar da belkide durdu beyin maraş yerel basınına olan borcunu öderler. sizde artık medya patronu olduüğunuza göre reklam borcunun önemini anlarsınız. iyi günler...

SIRADAKİ HABER

banner23

banner63