Elbistan’a 3 bin seyirci kapasiteli yeni spor salonu yapılacak

Elbistan’a 3 bin seyirci kapasiteli yeni spor salonu yapılacak

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesine yapılacak 3 bin kişi seyirci kapasiteli kapalı spor salonunun yeri için tercih edilmesi muhtemel farklı alanlarda incelemeler yapılıyor.


Elbistan Kaymakamı Tuncay Akkoyun, Kahramanmaraş il Gençlik ve Spor Müdürü Ali İhsan Kabakçı, Elbistan İlçe Gençlik Spor Müdürü Mustafa Yılmaz ve Elbistan Gençlik Merkezi Müdürü Ahmet Yılmaz, kapalı spor salonu yapılması gündemde olan Yunusemre Mahallesi-Çeçenistan Caddesi üzerindeki bölgede arazi incelemesinde bulundu. Burada bir değerlendirme yapan Kaymakam Akkoyun, Elbistan Şeker Fabrikası’na aitken Gençlik ve Spor Bakanlığı’na tahsis edilen arsaya yapılmasının da gündemde olduğunu belirterek, “Kapalı spor salonumuz için en verimli ve iyi şekilde kullanabileceğimiz bir alanı belirlemek istiyoruz” dedi.
Elbistan’da uzun süredir Orhangazi Mahallesi’nde hizmet veren kapalı spor salonu, yerine modern ve daha kapsamlı bir tesis yapılması için yıkıldı. Yıkım işlemlerinin tamamlanmasının ardından 3 bin kişilik seyirci kapasiteli dev tesisin yapım işlemleri için çalışmalar başladı. Ancak bu süreçte yıkılan salonun mevcut arsasının büyüklüğü ve konumunun yeni bina ile tam örtüşmemesi tesislerin farklı ve daha kolay ulaşabilecekleri bir bölgeye yapılmasını gündeme getirdi. Bu noktada da en yeni kapalı spor salonunun Elbistan Şeker Fabrikası’na aitken Gençlik ve Spor Bakanlığı’na tahsis edilen arsa üzerine yapılması fikri değerlendirmeye alındı. Değerlendirilmeye alınan bu arazi, adalet sarayı ve emniyet müdürlüğü binasının da aynı bölgede yer alacak olmasıyla birlikte Elbistan’ın nüfus yoğunluğu bakımından ilk sıralarda gelen yerleşim yeri olması, piknik ve mesire alanlarına yakınlığı, yeni tesisin ihtiyacına cevap verecek büyüklükte olması ve ulaşım kolaylığı gibi özellikleri ile ağır basıyor.
Söz konusu bölgede incelemelerde bulunan Elbistan Kaymakamı Tuncay Akkoyun, yeni kapalı spor salonun yeri konusunda nihai karar verilmeden önce daha özverili ve hassas bir çalışma içerisinde olduklarını söyledi.
Elbistan’a kazandırılacak yeni kapalı spor salonunun birçok şehre nasip olmayacak özel bir proje olduğunun da altını çizen Kaymakam Akkoyun, “Elbistan’ımıza yapılacak kapalı spor salonumuzun yeri ile ilgili bir inceleme yapıyoruz. Elbistan’ımıza büyük bir spor salonu yapılacak. Bölgenin belki sahip olacağı en güzel spor salonlarından birisi olacak. Bu konuya sadece Elbistan ölçeğinde bakmamak lazım. 3 bin seyirci kapasiteli, modern, birçok şehre nasip olmayacak özel bir proje olacak. Bu proje gerçekleştirirken en azından yerini tespit ederken hassas ve biraz daha özverili olmaya gayret ediyoruz. En azından spor salonumuzun rahat oturabileceği, müştemilatının rahat oturabileceği bir yer olmasına gayret ediyoruz. Kapalı spor salonumuz için en verimli ve iyi şekilde kullanabileceğimiz bir alanı belirlemek istiyoruz. O yüzden şu anda ikinci yerdeyiz. Bulunduğumuz alan da Gençlik ve Spor Bakanlığı’na tahsis edilen alanlardan biri. Bir de yıkılan kapalı spor salonumuzun yeri var. Her ikisini de değerlendireceğiz. Kaymakamlığımız, Gençlik Spor İl Müdürlüğümüz, İlçe Gençlik Spor Müdürlüğümüz, fikrine başvuracağımız teknik personellerimiz beraber karar verip, neticede nihai kararı yetkili mercilere sunacağız. Şu an için yaptığımız çalışma bu” ifadelerini kullandı.
Yer belirleme çalışmalarının yapım takvimini uzatmayacağını kaydeden Elbistan Kaymakamı Tuncay Akkoyun, “Ama bu demek değil ki spor salonumuz uzun bir vadede yapılacak. İnşallah biz 1-1,5 ay içerisinde zemin etütlerini yapacağız. Şu anda ifraz işlemini yapıyoruz. Nerede yapılacağına karar verilmesinin ardından zemin etütlerini yapıp bakanlığa ileteceğiz. Ümit ediyorum bu sene ihalesi gerçekleştirilecektir. Tamamlandığında da vatandaşlarımız, yeni spor salonu ile spora ve sportif etkinliklere daha fazla zaman ayıracaktır diye düşünüyorum. Yeni spor salonunun Elbistan’a yakışan bir salon olacağına inanıyorum” diye konuştu.
Kahramanmaraş il Gençlik ve Spor Müdürü Ali İhsan Kabakçı da, Elbistan’ın spor kompleksleri ve gençlik merkezi ile birlikte çok önemli yatırımlara ev sahipliği yaptığını belirterek, yeni kapalı spor salonunun da ilçeye spor anlamında ayrı bir değer katacağına işaret etti.(İHA)

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2015, 09:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63