‘Erdoğan Türkiyesi Avrupa'ya ait değil’

‘Erdoğan Türkiyesi Avrupa'ya ait değil’

Alman Hrıstiyan Sosyal Birlik (CSU) partisi, Başbakan Erdoğan’ın balkon konuşmasına tepki olarak üyelik müzakerelerinin durdurulmasını istedi. Diğer koalisyon ortakları da Erdoğan’ı eleştirdi.


Yerel seçimlerden sonra bir konuşma yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "inlerine gireceğiz", "bedelini ödeyecekler", "hesap verecekler" gibi sözleri Almanya'da tepki çekti. İktidardaki partilerden Hrıstiyan Sosyal Birlik (CSU) partisi, Ankara ile AB üyelik müzakerelerinin durdurulmasını istedi.


CSU Genel Sekreteri Andreas Scheuer, “Erdoğan Türkiye'sinin Avrupa'ya ait olmadığı giderek ortaya çıkıyor” dedi. Scheuer, “Hükümeti, muhalifleri tehdit eden ve demokratik değerleri ayaklar altına alan bir ülke, Avrupa'ya ait olamaz” şeklinde konuştu. CSU Genel Sekreteri, Türkiye için imtiyazlı ortaklıktan başka bir seçeneğin gündeme gelemeyeceğini kaydetti.'Ülkedeki gelişmelere kayıtsız kalamayız'


Hrıstiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) Meclis Grubu Dış Politika Sözcüsü Philipp Mißfelder de “muhalefete uygulanan baskıdan endişe duyduğunu” kaydetti. Mißfelder, “Bir NATO üyesine karşı tutumumuz zor çünkü Türkiye'ye önemli bir müttefik olarak ihtiyacımız var ve ülkedeki gelişmelere kayıtsız kalınamaz” dedi.


Hrıstiyan Birlik Partilerinin yanı sıra Sosyal Demokrat Parti temsilcileri de Erdoğan'ın tehditleri nedeniyle endişeli olduklarını ifade etti. Sosyal Demokrat Parti Meclis Grubu Başkan Yardımcısı Rolf Mützenich, bu açıklamaların modern bir Türkiye ile uyuşmadığını söyledi. Mützenich, temel haklara ve ifade özgürlüğüne riayet edilmesinin AB ile üyelik müzakerelerinde gündemleştirilmesinin önemli olduğunu belirtti.


DW-Türkçe

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2014, 09:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66