Ermenistan protokollerinde şok gelişme!

Ermenistan protokollerinde şok gelişme!

Ermenistan'da koalisyon hükümeti, Türkiye ile imzalanan protokollerin parlamentodaki onay sürecinin askıya alınmasına karar verdi.

Hükümeti oluşturan üç koalisyon partisi, bugün bir bildiri yayımlayarak, “Protokolleri meclis gündeminden silmeniz gerekmektedir” dedi.

AFP haber ajansının son dakika olarak duyurduğu bu gelişme, Türkiye ile Ermenistan arasında ilişkilerin normalleşmesini öngören protokollerin onaylanma ve böylelikle de yürürlüğe girme sürecini tehlikeye atmış oldu.

İktidardaki koalisyon, parlamentoda da çoğunluğu elinde tutuyor. Dolayısıyla parlamento komisyonunda onaylanma için bekleyen protokollerin bu çağrıdan sonra genel kurula gelme olasılığı da azaldı.

Ermeni yetkililer, daha önce Türkiye ile ilişkiler konusunda son kararlarını aldıklarını ve bunu zamanı gelince açıklayacaklarını söylemişti. Ermeni basını, kararın bugün açıklanacağını öne sürmüştü.

Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan dün Milli Güvenlik Kurulu'nu toplamış ve koalisyondaki partilerin liderleriyle bir araya gelmişti.

TÜRKİYE: GEREKLİ DEĞERLENDİRME YAPILACAK

Ermenistan hükümetinin aldığı kararı değerlendiren Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Burak özügergin, "Bize ulaşan herhangi bir bilgi yok. Eğer haberler dogruysa biz de gerekli değerlendirmeyi yaparız" diye konuştu.

Özügergin, Türkiye'nin şu an itibarıyla tavrında bir değişiklik olmadığını vurguladı.

ANKARA RAHATSIZ

Ermenistan Ulusal Asamblesi’ndeki çoğunluk partilerinin, Türkiye’nin “ön koşul” öne sürdüğü gerekçesiyle Türk-Ermeni protokollerini askıya alma kararı, Türkiye’de rahatsızlık yarattı.

Dışişleri Bakanlığı’nın Ermenistan Ulusal Asamblesi'ndeki çoğunluk partilerinin, "Türkiye'nin tutarsız tutumu nedeniyle" prokollerin askıya alındığına ilişkin ortak bildirisi ve buna ilişkin gelişmeleri değerlendirdiği belirtilirken Ankara’nın tepkisini ortaya koyan bir açıklamanın yapılması bekleniyor. (MYNET)Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2010, 09:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66