Esed Moskova'da Putin'le görüştü!

Esed Moskova'da Putin'le görüştü!

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın dün Moskova’ya giderek en büyük destekçisi olan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le görüştüğü açıklandı.


Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov yaptığı açıklamada, Esad’ın bir çalışma ziyareti için dün akşam Moskova’ya geldiğini ve Putin’le görüşme gerçekleştirdiğini açıkladı.


Suriye rejimine en büyük desteği veren Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçtiğimiz ay Rusya Parlamentosu’ndan Suriye’de hava operasyonları düzenlemek için onay almış ve Suriye’deki Esad karşıtı muhalifler ile IŞİD’e hava saldırıları başlatmıştı.


Sürpriz bir şekilde gerçekleştirilen görüşmede, Esad’ın Suriye’deki durum ile ilgili olarak Putin’e bilgi verdiği kaydedildi. Oldukça geniş bir şekilde gerçekleştirilen görüşmede ikili ilişkiler ve ekonomi alanında yeniden yapılanmanın da yer aldığı başlıkların görüşüldüğü belirtildi.


Putin-Esad görüşmesinde neler konuşuldu?


Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov bugün yaptığı açıklamada, Rusya’nın düzenlediği hava saldırıları ile Suriye ordusunun gerçekleştirdiği operasyonların ele alındığını ifade etti. Peskov, görüşmede ele alınan soruların ise terör örgütü ile mücadele ve Suriye silahlı güçlerinin operasyonlarının desteklenmesinin devamına ilişkin olduğunu söyledi.


Esed: "Sizin operasyonlarınız olmasaydı..."


Görüşmeler sırasında Beşar Esad, askeri operasyonların aynı zamanda Suriye’deki krizi çözmek için daha fazla siyasi tedbir öngördüğünü dile getirdi. Esad, Suriye’ye yardım konusundaki Rus önderliğine teşekkür ederek, bu durumun Suriye’nin birliğini ve bağımsızlığını temsil ettiğini dile getirdi. “Bölgede yayılan terörizm, sizin kararlarınız ve operasyonlarınız olmasaydı daha geniş bölgeyi ele geçirmiş ve geniş bir alana yayılmış olabilirdi” diyen Esad, terörizmin aynı zamanda Suriye krizinin siyasal çözümüne de engel olduğunu söyledi. Esad, tüm Suriye halkının ülkenin kaderine karar vermek istediğini sözlerine ekledi.


Putin: "Elimizden geleni yapmaya hazırız”


Kremlin’den yapılan açıklamada ise Putin’in, “Sadece Suriye’de terörizm ile mücadele etme konusunda değil, siyasal süreçte de elimizden geleni yapmaya hazırız” dediği belirtildi. Suriye halkına da teröre karşı mücadelede sağladığı katkı için teşekkür eden Putin, Rusya’nın Suriye’de terör örgütü saflarında yer alan ve eski Sovyet Birliği’nden olan en az 4 bin kişi için endişeli olduğunu ifade etti. Putin, “Suriye halkı neredeyse tek başına direniyor ve birkaç yıldır da uluslararası terörizmle mücadele ediyor, ağır kayıplar veriyor. Ancak son zamanlarda bu mücadelede ciddi ve olumlu sonuçlar alıyor” dedi.


Rusya, Suriye’deki terör örgütü IŞİD mevzilerini hedef aldığı hava saldırılarına 30 Eylül’de başlamıştı. Bu tarihten itibaren Suriye ordusu da ülke genelinde örgüte karşı operasyonlar başlatmıştı.


 

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2015, 09:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63