Felçli mahkuma cezaevine gönüllü giren abisi bakıyor!

Felçli mahkuma cezaevine gönüllü giren abisi bakıyor!

Cezaevinde felç olan ve nefes alma dışında hiçbir işini kendisi yapamayan 24 yaşındaki Özgür Uygur'a, cezaevine gönüllü olarak izinli giren ağabeyi 26 yaşındaki Soner Uygun bakıyor.


CNN Türk'ün haberine göre Henüz 19 yaşındayken17 yıl hapis cezasını çekmek üzerine konulduğu Isparta E Tipi Kapalı Cezaevi’nde geçen yıl Haziran ayında merdiven boşluğuna düşmesi sonucu felç olan ve nefes alma dışında hiçbir işini kendisi yapamayan hükümlü 24 yaşındaki Özgür Uygun’a, üç ay önce cezaevine gönüllü olarak izinli giren ağabeyi 26 yaşındaki Soner Uygun bakıyor.


Manisa’nın Salihli İlçesi’nde polise mukavemet ve ağır ceza hakimliğine hakaret gibi suçlarla 17 yıl hapis cezası alan Özgür Uygun’un cezaevinde başına gelenler, ailenin diğer fertlerini de etkiledi.


Cezasının 5 yılını Manisa’da tamamlayan Özgür Uygun, geçen yılın Nisan ayında Isparta Kapalı Cezaevi’ne nakledildi. Aynı yılın 14 Haziran gecesi kavga ettiği üç mahkum tarafından merdiven boşluğundan atıldığı iddia edilen Özgür Uygun, Isparta Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Uygun, art arda iki beyin ameliyatı geçirdi, ancak felç oldu.


Cezaevinde yapılan inceleme sonucu, Özgür Uygun’un intihar girişiminde bulunduğu yolunda rapor düzenlendi. Ailesi ise Özgür Uygun’un üç mahkum tarafından merdiven boşluğuna atıldığını iddia etti. Kardeşlerin en büyüğü olan 41 yaşındaki Birol Uygun, felçli kardeşinin tam teşekküllü bir hastanede tedavi görmesi ve iyileşinceye kadar cezasının ertelenmesini istedi.


Kardeşi tahliye edilmedi, kendisi mahkum oldu


Yalnızca nefes alabilen, vücudunun hiçbir uzvu tutmayan Özgür Uygun’un bakımı da sorun oldu. Özgür Uygun’un bakımını savcılıktan izin alarak cezaevine refakatçi olarak giren ağabeyi Soner Uygun üstlendi. Evli ve 2 çocuk babası Soner Uygun, kardeşine bakabilmek için yaklaşık 3 aydır gönüllü olarak girdiği cezaevinde kalıyor.


"Çocuklarını bırakıp kardeşine bakmaya gitti"


Geçirdiği iki beyin ameliyatı sonrası Isparta ve İzmir’deki Yoğun Bakım Servisi’nde şuuru kapalı olarak makinelere bağlı halde 4 aya yakın süre yatan Özgür Uygun, bilinci açıldıktan sonra yeniden Isparta Kapalı Cezaevi’ne gönderildi. Ağabey Birol Uygun, kardeşinin yanına giden Soner Uygun'un yaşadıklarını, "Özgür’ün büyüğü olan Soner Uygun cezaevine refakatçi olarak girdi. Soner, kardeşimin yemeğini yediriyor, altını değiştiriyor ve diğer ihtiyaçlarını gideriyor. Cezaevi yönetimi, kardeşlerim için ayrı bir koğuş açmışlar, orada kalıyorlar. Refakatçi olarak içeri giren kardeşim evli ve 2 çocuğu var. Kardeşlerimle birlikte Salihli’deki simitçi fırınımızda çalışıyorduk. Şimdi ben tek başıma kaldım. Kardeşim Soner’in ailesine de ben bakıyorum. 3 aydır çocukları babalarını görmedi. Felçli kardeşimi cezaevinde yalnız bırakmayalım istedik, şimdi bizim ailelerimiz de rezil oluyor" diye anlattı.


"Hastanede tedavi ettirilmesini istiyoruz"


Uygun, kardeşinin cezaevinde kendi başına kalabilecek durumda olmadığına dair rapor alınması gerektiğini, ancak İstanbul Adli Tıp Kurumu’ndan raporun henüz gelmediğini kaydetti. Uygun, "Kardeşim 7 aydır yatakta. Diğer kardeşim de 3 aydır cezaevinde başında beklemek zorunda kaldı. Kardeşimi felçli olarak cezaevinde yatırmak yerine, iyileşinceye ve kendi ihtiyaçlarını karşılayabilir hale gelinceye kadar tedavisinin tam teşekkülü bir hastanede devam ettirilmesini ve cezasının iyileşinceye kadar ertelenmesini istiyoruz" isteğinde bulundu.


SANATÇI DİLBER AY CUMHURBAŞKANI İLE BAŞBAKAN'DAN YARDIM İSTEDİ


Öte yandan; Flash TV’de Devran İskender’le birlikte sundukları Kadere Mahkûmları adlı programda sanatçı Dilber Ay, felçli mahkumun tam teşekküllü bir hastanede tedavi ettirilmesi için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan yardım istedi.


Programın 31 Ocak Salı günü yayımlanan bölümünde felçli mahkumun yakınlarını konuk eden ünlü sanatçı Dilber Ay (Karakaş); 'Sayın Cumhurbaşkanım ve Başbakanım. Bu ızdırabı bitirmek ve bu felçli kardeşimizin tedavisinin tam teşekküllü bir hastanede yapılması için sizlerden yardım istiyoruz. Af istemiyoruz tedavi istiyoruz' diye anonslar yaptı. Bu anonslar sırasınde felçli mahkumun yanda görülen fotoğrafı ekrana yansıtılırken, Dilber Ay ile birlikte stüdyodaki konukların gözleri yaşararak duygulu anlar yaşandı.


VEYSİ KAYNAK: KONUYU İNCELİYORUZ


Diğer yandan; söz konusu proğram sonrasında Adalet Bakan Yardımcısı Veysi Kaynak'ı telefonla arayan gazeteci Mustafa Şirin, konu hakkındaki gelişmeleri sordu. Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in konuyu yakından takip ettiği bilgisini veren Bakan Yardımcısı Veysi Kaynak; 'Gündemimizde olan bu durum inceleniyor ve gereken yapılacak' dedi.

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2012, 22:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63