FLAŞ: 001 numara Süleyman Demirel'miş...

FLAŞ: 001 numara Süleyman Demirel'miş...

001 Süleyman Demirel!....Ergenekon davasından tutuklu bulunan Prof. Mehmet Haberal, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in Yeşil kartı olduğunu açıkladı.

Ergenekon davası kapsamında tutuklu bulunan Başkent Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr Mehmet Haberal, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in Yeşil kartı olduğunu açıkladı.

Haberal ‘’Yeşil kartın mimarı benim. 001 numaralı ilk yeşil kartı sembolik olarak sayın Demirel’e verdik’’ dedi.

Tedavi gördüğü hastanede CHP milletvekilleri ile görüşen Haberal, Ergenekon davasında hangi suç iddiası ile yargılandığını bilmediğinden yakındı ve şunları söyledi:

“Bu memlekete borcumuz var. Odun ışığında, yokluk içinde ders çalışırken, bugün ameliyatlarda lazer ışığı kullanıyoruz. Bunun kıymetini bileceğiz. Hastalarımı, onlara şifaya kavuşturmayı çok özledim. Çok kişi bilmez ama bugün sağlık sisteminden kaldırmaya çalışılan yeşil kart uygulamasının mimarı benim. Cebimde 13 Ekim 1991 tarihli 002 nolu yeşil kart hala duruyor. Bir nolu kart ise 9’ncu cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’dedir. Kartı sembolik olarak hazırladık, Demirel’in fotoğrafını bile kartına ben yapıştırdım”

AKTUNA TANITMIŞTI

Yeşil kart uygulaması, Türkiye’de ilk kez 1992 yılında, DYP ile SHP’nin oluşturduğu 7’inci Demirel Hükümeti Koalisyon Protokolü’nde “Tüm vatandaşlar sigortalanacak ve hepsine tedavi olma imkanını sağlayan yeşil kart verilecektir” sözleri ile başladı. Sosyal güvencesi olmayan ve maddi durumu yetersiz olan vatandaşların sağlık giderlerini karşılamak için 1992 yılında dönemin Sağlık Bakanı Yıldırım Aktuna’nın tanıtımıyla başlatılan uygulama, fakirliğin yoğunlaştığı Doğu ve Güneydoğu’daki illerde büyük rağbet gördü. 1995 yılında 1.7 milyon kişi yeşil kart sahibiyken, bu sayı 2010 yılında 10 milyon kişiyi aştı. Ancak, gelir ölçütünün tam tespit edilememesi nedeniyle kötüye kullanımların artması sonucu hükümetler çok sayıda yeşil kartı iptal etti. Genel Sağlık Sigortası’nda yapılan düzenlemeler çerçevesinde, 1 Ekim 2010’da kaldırılması öngörülen uygulama, genel seçim sonrasına ve 1 Ocak 2012 tarihine ertelendi. (Gazeteport)



Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2010, 06:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63