FLAŞ: Apo'ya artık 'sayın' demek serbest!

FLAŞ: Apo'ya artık 'sayın' demek serbest!

Yargıtay, Abdullah Öcalan’dan “sayın” diye söz edilmesine ceza verilmesi yönündeki içtihadını değiştirdi.


 Yargıtay 8. Ceza Dairesi, çok sayıda kişinin ceza almasına yol açan, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası hükümlüsü Abdullah Öcalan’dan “sayın” diye söz edilmesine ceza verilmesi yönündeki içtihadını değiştirdi. 


 

Daire, Tunceli Asliye Ceza Mahkemesi'nin Öcalan'dan "sayın" diyerek söz eden Esra Çiftçi'ye verdiği beraat kararını onadı. Daire, geçmişte Öcalan'a "sayın" denilerek hitap edilmesini "yasadışı örgüt adına suç işleyen kişiye önderlik atfedip yüceltmek, suçu ve suçluyu övmek" kapsamında değerlendiriyordu. 

 

Ancak yeni durumda Daire, bu yöndeki beyanları "kişinin sosyal statüsü" ve "AİHS 10. maddesi" kapsamında değerlendirdi. Esra Çiftçi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında Tunceli'de düzenlenen bir mitingde terör örgütü liderinden "sayın Öcalan" diye bahsetmişti. 

 

Çiftçi hakkında "suçu ve suçluyu övme" iddiasıyla dava açılmıştı. Mahkeme gerekçesinde, "Sanığın, suçluluğu sabit olan Abdullah Öcalan'a 'sayın' olarak hitap etmesi mevcut pozitif hukuk kuralları karşısında herhangi bir suç teşkil etmez" denildi.
Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2011, 22:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63