FLAŞ: Güvenç'in yargılanmasının önü açıldı!

FLAŞ: Güvenç'in yargılanmasının önü açıldı!

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik tarafından 10 kez görevden alınan Erzurum Milli Eğitim Müdürü Fevzi Budak, sicilini bilerek ve kin güderek kötü düzenlediğini ileri sürdüğü Erzurum eski valisi Kahramanmaraşlı Celalettin Güvenç'in yargılanması için verdiği hukuk savaşını kazandı.

Sicille oynayan vali yandı

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik tarafından 10 kez görevden alınan Erzurum Milli Eğitim Müdürü Fevzi Budak, sicilini tarafsız olarak düzenlemediğini öne sürdüğü, şimdi Manisa’da görev yapan Vali Celalettin güvenç’in yargılanmasının önünü açtı. Son olarak da Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni olarak İstanbul’a atanan Fevzi Budak’ın avukatı Ali Altay, Erzurum Valisi Celalettin Güvenç’in 2005 yılında müvekkilinin sicilini objektif olarak düzenlemediği iddiasıyla Erzurum İdare Mahkemesi’nde dava açmıştı.

Bakanlık kararı kaldırıldı

Mahkeme, Vali Güvenç’in görevini yaparken tarafsız davranmadığı gerekçesiyle sicil düzenlemesini iptal etti. Fevzi Budak bunun üzerine, görevde yetkiyi kötüye kullanmak suçlamasıyla Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Ancak, İçişleri Bakanlığı Vali Güvenç hakkında soruşturma izni vermedi. Fevzi Budak’ın avukatı da bakanlık kararına itiraz etti. Danıştay 1.inci Dairesi, “Sicilin garez veya özel amaçla, gerçeğe aykırı doldurulduğu” gerekçesiyle bakanlık kararını ortadan kaldırdı.

Müsteşara da ceza verilecek

Böylece Güvenç’in yargılanmasının önü açıldı. Yargıtay tarafından iddianame hazırlaması durumunda Vali Güvenç, görevi kötüye kullanmak suçundan yargılanabilecek. Avukat Ali Altay, “Devlet memurunun sicilinin, sicil amirinin istediği gibi kalem oynatacağı bir alan olmadığı ortaya çıktı. İkinci sicil amiri Müsteşar Necat Birinci de 2003’te benzer keyfi eyleminden dolayı 5 ay 25 gün hapis cezası almıştı” dedi. (Posta Gazetesi’nden alınmıştır)

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2008, 16:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66