FLAŞ: İlker Başbuğ'a tutuklama talebi!..

FLAŞ: İlker Başbuğ'a tutuklama talebi!..

'İnternet andıcı' soruşturması kapsamında şüpheli sıfatıyla savcıya ifade veren eski Genel Kurmay Başkanı İlker Başbuğ tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi.


Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, hükümet aleyhine kara propaganda yapmak amacıyla Genelkurmay tarafından kurulduğu öne sürülen internet sitelerine ilişkin İnternet Andıcı soruşturması kapsamında ‘şüpheli’ sıfatıyla ifade vermek üzere Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne geldi. Cumhuriyet tarihinde ilk kez eski bir genelkurmay başkanı sivil bir savcının makamına giderek şüpheli sıfatıyla ifade verdi. Yaklaşık 7 saat ifade veren Başbuğ, tutuklama talebiyle mahkemeye sevkedildi.


Savcılık Başbuğ'un "hükümeti yıkmaya teşebbüs" ve "örgüt yöneticiliği" suçlarını işlediğini iddia ediyor ve bu nedenle tutuklanmasını istiyor.


İnternet Andıcı davasına bakan İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi, sanık savunmalarında ve belgelerde adı geçen eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ hakkında suç duyurusunda bulunarak gereğinin yapılması için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na yazı yazılmasını kararlaştırmıştı. Mahkemenin, 30 Aralık 2011’de aldığı karar doğrultusunda Başbuğ ile ilgili İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nca "internet andıcı" iddialarına ilişkin olarak soruşturma başlatılmıştı.

"ŞÜPHELİ" SIFATIYLA İFADE VERDİ


İstanbul Cumhuriyet Savcısı Cihan Kansız tarafından başlatılan soruşturma kapsamında Başbuğ’a gönderilen tebligatta, 'bugün şüpheli' sıfatıyla ifade vermesi için Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne çağrılmıştı. İnternet Andıcı davasında sanıklar, davaya konu olan sitelerin İlker Başbuğ’un bilgisi dahilinde faaliyet yürüttüğü yönünde ifade vermişti.

ÜÇ ARAÇLA GELDİ, GAZETECİLERİN SORULARINI YANITSIZ BIRAKTI


Eski Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ, saat 13.30’da Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne üç araçla birlikte geldi. Girişte gazetecilerin sorularını yanıtsız bırakan Başbuğ’a avukat İlkay Sezer eşlik etti. Başbuğ’un gelişi için adliyede geniş güvenlik önlemi alındı. Hem polis hem asker adliye bahçesine konuşlandırıldı. Merkez Komutanlığı yetkilileri de Başbuğ’u adliye kapısında karşıladı.


 

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2012, 19:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63