FLAŞ: İsrail'den şaşırtan geri adım!

FLAŞ: İsrail'den şaşırtan geri adım!

Kudüs Belediyesi Pazartesi günü yaptığı açıklamada İsrail hükümetinin Doğu Kudüs’teki yaptırımların kesin olarak dondurulduğunu duyurdu.

Başbakan Benjamin Netanyahu’nun ABD’nin baskılarına karşın inşaatların durdurulmayacağı yönündeki açıklamalarına rağmen böyle bir karar alınması dikkat çekti.

Associated Press'in haberine göre inşaatların dondurulmasının ne kadar süreyle geçerli olacağı netleşmedi ancak bu hamle Netanyahu’nun ABD’yle yeni yerleşimler yüzünden gerilen ilişkileri düzeltme ihtiyacının bir yansıması olarak görüldü.ABD’nin girişimiyle İsrail’le Filistinliler arasında başlamasına karar verilen dolaylı görüşmeler İsrail’in Doğu Kudüs’te 1,600 yeni konut inşa etme planı nedeniyle askıya alınmıştı. Bu açıklamayla birlikte görüşmelerin ve barış görüşmelerinin başlayacağı umutları da arttı.Öte yandan ülkenin şahin görüşlü milletvekilleri karara tepki gösterdi. Netanyahu’nun kendi partisinden bir milletvekili bu konu yüzünden hükümetin yıkılabileceğini söyledi.Washington’daki Beyaz Saray yetkilileri de dondurma haberinin kendilerine ulaştığını ancak İsrail hükümetinden kesin bir teyit gelene kadar yorum yapmaktan kaçındıklarını belirtti.

Ilımlı Meretz Partisi’nden Meir Margalit, Başbakanlığın Washington’ın inşaat planlarıyla ilgili öfkesi üzerine bu kararın alındığı yönünde konuya yakın isimlerden bilgi aldığını ifade etti.Margalit, “Hükümet Biden olayından sonra İçişleri Bakanlığı’nın yeni yerleşimler konusunda konuşmasını yasakladı. Sadece inşaatlar durdurulmadı. Artık bu konudaki komiteler bile toplanmıyor” dedi. (Mynet)

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2010, 11:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66