FLAŞ: İşte Belediye'ye verilen dilekçe!

FLAŞ: İşte Belediye'ye verilen dilekçe!

Kahramanmaraş Belediye Meclisi İmar Komisyon Başkanlığı görevinde bulunan yüksek mimar Cemal Tanrıverdi’nin görevini kötüye kullandığı öne sürüldü.

Belediye İmar Komisyonu Başkanı olan Cemal Tanrıverdi’nin aynı zamanda Arıkan’lara ait Farsan inşaat bünyesindeki Carrefour-SA Express ve Arnelia Alışveriş Merkezi inşaatının da mimarı ve sorumlusu olduğunu öne süren bir vatandaş, söz konusu yerin imar tadilatı konusunda görevini kötüye kullandığı iddiası ile Kahramanmaraş Belediyesi’ne bir dilekçe ile başvurarak inşaatın durdurulmasını istedi.

İŞTE KAHRAMANMARAŞ BELEDİYE BAŞKANLIĞI’NA BİR VATANDAŞ TARAFINDAN VERİLEN DİLEKÇE

KONU: 07.12.2006 tarih ve 11/144 sayılı 256 no’lu tadilat kararının ve uygulamasının durdurulması.

Belediye Meclisi’nce alınan;

07.12.2006 tarih ve 11/144 sayılı karar gereği yapılan 256 no’lu ucube tadilat, 3194 sayılı İmar Kanunu’nda Belediye Meclislerinin daha önce onaylanarak yürürlüğe girmiş bulunan imar planları üzerinde değişiklik yapma konusunda yetkili olmadıkları, yetkili olduklarına dair bir hükmün de bulunmadığı,

yine 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun, meclisin görevlerinin sayıldığı 18. maddesinde plan değişikliği kararı verebileceğine dair bir hükmün de bulunmadığı aşikar (açık) olmasına rağmen,

plan tadilatı öncesi 15 parselden oluşan ve lejantı ise ayrık nizam 4 kat ve yoğunluğu 1.2 olan 2965 no’lu imar adasının,

ne oldu da kimlere geçti de plan tadilatına karar verilerek kitle nizamına, yoğunluğu da 3.5’e çıkartılarak yasa ve yönetmelikler çiğnendi.

Diğer yandan; İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişinin 05.06.2008 tarih ve 50/34 sayılı raporunun 88. maddesinde; “Belediye Meclislerinin özel mülkiyet alanları ile ilgili imar planı değişiklik yetkisi bulunmamaktadır” denilmesine rağmen ve imar tadilatları ile ilgili yapılan tüm işlemlerin durdurulmasını istediği halde plan tadilatı yapılan yerdeki inşaatın durdurulması bir tarafa inşaat hızla devam ettirilmiş hatta bitme noktasına getirtilmiştir.

İşin bu noktaya gelmesinde, yasa ve yönetmeliklerin hiçe sayılmasında en büyük etkenin yaklaşık 7 dönüm (7.000 m2) alan üzerine yapılan ve hemen hemen tamamı inşaat alanına çevrilen, görevi kötüye kullanma pahasına bu tamamı rant olan tadilatı takip ederek İmar Komisyonu’ndan ve Belediye Meclisi’nden geçirip bu ucube inşaatının mimarlığını ve sorumluluğunu üstlenen Kahramanmaraş Belediyesi Meclis üyesi ve İmar Komisyonu Başkanı Sayın Cemal Tanrıverdi’dir. Yer ise Arıkanlara ait Farsan şirketinindir.

Belediye Meclisi’nde alınan mezkûr tadilat uygulaması kararının yasa ve yönetmelikler muvacehesinde İmar Müdürlüğü’nce 24 saat içerisinde durdurulmasını,

aksi takdirde Sayın İmar Komisyonu Başkanı Cemal Tanrıverdi ve İmar Müdürlüğü hakkında görevi kötüye kullanma fiilinden dolayı, konuyu T.C.K. 257. maddesi gereği Cumhuriyet Başsavcılığı’na ve Gaziantep İdare Mahkemesi’ne götüreceğimin bilinmesi arz olunur. 03.03.2009. İsim ve imza..."(www.kanal46.com)

KANAL 46, GÜNDEMİ SARSMAYA DEVAM EDİYOR!....

KAHRAMANMARAŞ'TA BÜYÜK YANKI YAPACAK BU ÖNEMLİ KONU HAKKINDAKİ ARAŞTIRMALARIMIZ SÜRÜYOR....


HABERİN DİĞER DETAYLARI DAHA SONRA….

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2009, 12:49
YORUM EKLE
YORUMLAR
cerenhan
cerenhan - 13 yıl Önce

LÜTFEN ÖN YARGILI OLMAYALIM ARKADASLAR BELKİ DOĞRU BELİK DE YANLIŞTIR.AMAAAAA YA DOĞRUYSA BUNUN HESABUI VERİLMELİDİR.ÇÜNKÜ BU MİLLETİN BİR KURUŞUNU YİYENİN BURNUNDAN GELMELİ BİZ VERGİLERİNİMİZİ NİYE VERİYORUZ. ADALET İÇİN DEĞİLMİ?

abdulkadir kahraman
abdulkadir kahraman - 13 yıl Önce

f...... a..... millet vekili a.....a..... belediye meclis üyesi . bu yolsuzlukları kim durduracak????????

SIRADAKİ HABER