FLAŞ: TSK'da heron baskını!..

FLAŞ: TSK'da heron baskını!..

TSK, Heronlardan gelen görüntüleri 30 ayrı merkezde takip eden askerî personeli ailesiyle birlikte sorguladı.

Kamuoyu, günlerdir Genelkurmay'dan 6 askerin şehit edildiği Hantepe saldırısıyla ilgili iddialar için açıklama bekliyor.

Ancak Genelkurmay, Heronların karargâha ulaştırdığı saldırı görüntülerini basına sızdıranların peşinde. Alınan bilgilere göre dün sabah 30 ayrı merkezde görev yapan askerî personelin evlerine baskınlar yapıldı. Eş ve çocukları bile sorgudan geçirildi.

6 askerin şehit edildiği Çukurca-Hantepe saldırısıyla ilgili kamuoyunu dehşete düşüren gelişmeler yaşanıyor. Heronları takip merkezinin, saldırıdan 15 dakika önce Hantepe'deki birliği uyardığı ancak gerekli tedbirlerin alınmadığı, saldırı görüntülerinin karargâhtaki komutanlar tarafından canlı olarak izlendiği iddiaları günlerdir manşetlerde. Kamuoyu Genelkurmay'dan tatmin edici bir açıklama beklerken, dün ilginç bir operasyon iddiası gündeme geldi.

Genelkurmay Başkanlığı'nın, baskında ihmali bulunanlar hakkında işlem yapmak yerine görüntüleri basına sızdıranları bulmak için harekete geçtiği öğrenildi. Genelkurmay Askerî Savcılığı'nın, insansız hava aracı Heronlardan gelen görüntüleri 30 ayrı merkezde takip eden askerî personel arasında şüphe uyandıranların evine eşzamanlı baskınlar düzenlediği belirtildi.

İddialara göre, dün sabah saatlerinde gerçekleştirilen baskında personellerin evleri didik didik arandı. Eş ve çocukları bile çapraz sorguya alındı; saldırı görüntüleri hakkında bilgileri olup olmadığı soruldu.

Çukurca-Hantepe'de 6 askerin şehit olmasıyla ilgili iddialar karşısında açıklama yapmayan Genelkurmay Başkanlığı, görüntülerin basına sızmasıyla ilgili operasyon başlattı. Genelkurmay Askeri Savcılığı'nın, insansız hava aracı Heronlardan gelen görüntüleri 30 ayrı merkezde takip eden askeri personeli önce göz hapsine aldığı, ardından da şüphe uyandıranların evine eşzamanlı baskınlar düzenlediği belirtildi.

internethaber.com sitesinde yer alan bilgilere göre görüntülerin Taraf gazetesinde yayımlanmasının ardından önce haberi yayımlayan Mehmet Baransu'yu baskı altına alan askeri kanat, "görüntüleri kimlerin sızdırdığı" konusunda bir cevap alamayınca, dün bir başka yönteme başvurdu. Heronları canlı olarak izleyen askeri personeli göz hapsine alan Genelkurmay Askeri Savcılığı, sabah saatlerinde şüphe uyandıran personelinin evine eşzamanlı baskınlar düzenledi. Baskında personellerin evleri didik didik arandı. Ancak Askeri Savcılık, Heron kayıtlarının çoğaltılıp evlere götürüldüğü şüphesiyle yaptığı aramalarda herhangi bir bulguya rastlayamadı. Genelkurmay Askeri Savcılığı'nın, "köstebeği" bulmak için çok farklı taktikler denediği de ortaya çıktı. Askeri personelin eş ve çocukları bile çapraz sorguya alındı ve bu görüntüler hakkında bilgileri olup olmadığı soruldu.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin: Tatmin edici açıklama yapılmalı

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Heron skandalıyla ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu. Kanal A'da katıldığı bir programda konuya ilişkin soruları cevaplayan Ergin, kafalarda oluşan şüphelerin ve algıların tatmin edici şekilde açıklığa kavuşturulmasını istedi. Vatandaşın yaşanan hadiseleri izah eden bilgilerle buluşabilmesi gerektiğini belirten Ergin, "Hem yargısal sürecin sonunda hem de yapılacak yeni açıklamalarla soru işaretleri ortadan kaldırılmalı. Bu çok önemli." dedi.

CHP Grup Başkan Vekili Akif Hamzaçebi: İddialar çok ciddi, susarak geçiştirilemez

CHP Grup Başkan Vekili Akif Hamzaçebi, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, 6 askerin şehit edildiği Hantepe saldırısıyla ilgili soruları da cevapladı. İddiaların çok ciddi olduğunu ve soruşturulması gerektiğini söyleyen Hamzaçebi, konunun susarak ya da zamana bırakılarak geçiştirilemeyeceğini vurguladı, varsa sorumluların tespit edilmesini istedi. (MYNET)Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2010, 11:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63