Fransa'dan YPG açıklaması!

Fransa'dan YPG açıklaması!

Fransa'nın Elysee Sarayı'ndan Suriye'ye asker gönderme konusunda açıklama yapıldı. "Suriye'nin kuzeyine yeni askeri operasyon planımız yok" açıklaması geldi.


Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ana gövdesini büyük ölçüde terör örgütü PKK ve uzantılarının oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) bağlı isimlerden oluşan bir heyetle görüşmesinin ardından Elysee Sarayı’ndan açıklama yapıldı.


Açıklamada, Macron’un, ‘nereden gelirse gelsin her tür terör eylemini kınadığı ve SDG’nin terör örgütü (PKK) ile hiçbir operasyonel bağa sahip olmamaya yönelik angajmanını dikkate alarak Fransa ve uluslararası toplumun desteğiyle SDG ile Türkiye arasında bir diyalog sağlanabilmesini dilediği’ belirtildi.


Türkiye’nin PKK/PYD/YPG unsurlarını barındıran SDG ile diyaloğa girmesinin söz konusu olmayacağının bilinmesine rağmen bu yönde bir açıklama yapılması da Fransa ile Türkiye arasındaki potansiyel gerilim unsurlarına bir yenisinin eklendiğini gösteriyor.


Fransa Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndan Suriye'ye ilişkin yeni açıklamalar geldi.


Fransa'dan Suriye'nin kuzeydoğusunda DAEŞ'in yeniden güçlenmesi tehlikesinin bulunduğu açıklaması geldi.


Reuters haber ajansı Saray kaynaklarının "Fransa, koalisyonun girişimleri dışında DAEŞ'e karşı Kuzey Suriye'de yeni askeri operasyonlara girmeyi düşünmüyor" bilgisini aktardığını geçti. 


FRANSA MÜNBİÇ'E ASKER GÖNDERECEK İDDİASI


Fransa'nın, Türkiye'nin Suriye'de daha fazla ilerlememesi amacıyla terör örgütü PKK/YPG'ye destek için Münbiç'e asker göndereceği iddia edilmişti.


 

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2018, 11:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER