Gaziantep, İstiklal Madalyası'nı 'resmen' teslim aldı!...

Gaziantep, İstiklal Madalyası'nı 'resmen' teslim aldı!...

Kahramanmaraş artık Türkiye'de ve Dünyada Kırmızı Şeritli İstiklal Madalyalı tek şehir değil...Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Köksal Toptan, Gaziantep'in 87 yıllık rüyasını gerçekleştirdi.

Köksal Toptan, Gaziantep'e verilen istiklal madalyasının şehit ve gazilere geç kalmış bir vefa borcu olduğunu söyledi. Şubat ayında çıkarılan bir kanunla Gaziantep'e İstiklal Madalyası verilmesinin ardından madalyayı TBMM Başkanı Köksal Toptan Gaziantep'e getirdi.

Toptan, madalyayı Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey'e takdim etti. Şahinbey Kültür Sarayı'nda yapılan törende konuşan Toptan, İstiklal Madalyası'nın tarihteki kahramanlıkların belgesi olduğunu söyledi.

Büyük heyecanı Gazianteplilerle paylaşmaktan dolayı mutlu olduğunu belirten Toptan, "Bayram olarak nitelendireceğimiz bu gurur gününde, Gaziantepliymiş gibi gururluyum. Sizlerin heyecanını benimde yaşadığımı bilmenizi isterim. Aslında bu geç kalmış bir vefa borcudur. 7 Şubat 2008 tarihinde çıkarılan 5734 sayılı kanunla geçmişte gösterdiği kahramanlıkla Gazi ilimize İstiklal Madalyası'nı vermeyi kararlaştırmıştır. Gazi unvanı alan 3 kişi ve kurum vardır. Bunlar, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, TBMM ve Gaziantep'tir. Kurtuluş Savaşı'nda çarpışan kahramanlarımızı minnet ve şükranla anıyorum." dedi.

TBMM'nin kahramanlığa vefayı İstiklal Madalyası vererek göstermeye çalıştığını belirten Toptan, TBMM'nin tarihte yaptığı çalışmalardan örnekler vererek, dünyanın hiçbir yerinde bağımsızlık mücadelesi veren bu mücadeleyi örgütleyen, kendi devletini kuran ve büyük bir kalkınma hareketi başlatan başka bir meclis olmadığının altını çizdi.

Bu yüzden her zaman ve şartta yüce meclisle öğünmeye devam edeceklerini belirten Toptan, "Yaşadığımız o günleri asla unutmamalıyız. Bizi biz yapan bu milleti millet yapan bu ülkeyi güçlü yapan şey geçmişte canını ve kanını veren kahramanlarımızdır. Gücümüz onların gösterdiği fedakarlık sayesindedir." diye konuştu.

Türk topraklarının nasıl kazanıldığını ve özgürlük mücadelesinin unutulmaması gerektiğini belirten Toptan, kahraman bir milletin çocukları olarak, tarihe, şehitlere ve gazilere sahip çıkılması gerektiğini ifade etti.

Törene, AK Parti Gaziantep milletvekilleri, Mehmet Erdoğan, Özlem Müftüoğlu, Mehmet Sarı, Halil Mazıcıoğlu, Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, Şahinbey Belediye Başkanı Ömer Can, Şehitkamil Belediye Başkanı Metin Özkarslı, Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Mehmet Aslan, Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Nejat Koçer, Gaziantep Emniyet Müdürü Ali Yılmaz, Gaziantep İl Jandarma Komutanı Ali Tapan, İl Özel İdare Genel Sekreteri Abdülkadir Demir, Cuhmuriyet Başavcısı Kazım Arapoğlu Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Federasyonu Başkanı Cahit Erbalcı, Hür Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Mehmet Taşdemir, gaziler ve öğrencilerin yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.

Öte yandan Gaziantep Valiliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'ni ziyaret eden Toptan, Anayasa Mahkemesi'nin başörtüsü serbestliğini iptal etmesi hakkında sorulan soruları geçiştirerek, "Türban zaman içinde değerlendirilir ve açıklama yapılır. Bunların hepsini değerlendireceğiz." dedi. (cihan- www.kanal46.tv)

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2008, 22:19
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa Gençtürk
Mustafa Gençtürk - 13 yıl Önce

Yıllar yılı övündüğümüz gibi (kırmızı şeritli istiklal madalyalı tek şehiriz) diyemeyeceğiz artık....Madalyamızı Antep, Göksu çayımızı Konya, bölge hastanemizi adeta antep aldı.....Kahramanmaraşspor bile üçüncü lige düştü.....Türkiye'nin bütün yerleri duble yollar ile donatılırken biz yaya kaldık....Yazık bu memlekete ve bu memleketin sahibiyim diye ortalarda yalancı pehlivanlar gibi gezenlere....Bizi de başka illere göndersinler de tamam olsun bari......Aloooooo iktidarın temsilçileri, sesim gelimiiiii edeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee. Bakalım bu hesapları nasıl vereceksiniz....sizleri vicdanlarınız ile başbaşa b ırakıyorum........

Ökkeş Usta
Ökkeş Usta - 13 yıl Önce

Aslında söylenecek çok şey var ama fayda edermi bilmiyorumki, fakat aslan kesilmekte istemiyorum. Şahsen iktidar partinin kalesi olmamız beni sevindirmişti Memleketimize adam gibi adam gelecek demiştim, gerçek hizmet gelecek demiştim, ama nafile üçün ikisini beklerken birini bile alamadık, Kahramanmaraşlı olarak yıllardır beklediğimiz hizmeti göremedik, hakettiğimiz hizmeti göremedik, benim vekillerim ne yapıyor bilmiyorum ama gerçek şuki memleketimin hakkını vermiyorlar nelerle uğraşırlar beni ilgilendirmez ama göz göre göre değerlerimizin elimizden alınmasına göz yummak istemiyorum. İstiklal Madalyasını Gaziantep aldı kim ne derse desin artık bu konuyu tartışmaya gerek yok kanaatındayım ve her ile İstiklal Madalyası verilmesi taraftarıyım, çünkü her il haketti sadece bizim Madalyamızın ulu önder Atatürk tarafından verilmesi bizim için çok büyük gurur. Diğer konulara gelince vekillerimize olan güvencim sıfırın altına düştü, yıllardır tartışılan havaalanı konusu bir sonuca bağlanmadı, hergün farklı saatlerde seferler uygulanmakta thy bizimle dalgamı geçiyor? sanayicimiz yıllardır bağırıyor hatta isyan ediyor yalvarıyor sabah ve akşam seferi istiyoruz diyor, İstanbul’a sabah gideyim akşam geleyim diyor ama vekillerden tık yok, burda duygu sömürüsü yapmak istemiyorum ama bari bunu yapın sayın vekillerim duydunuzmu? Sayın vekillerim bu halk sizden bişeyler bekliyor Ağalık dönemi geride kaldı bilesiniz. Saygılarımla Ökkeş Usta

SIRADAKİ HABER

banner66