Genel Sağlık Sigortası borcu için bugün son!

Genel Sağlık Sigortası borcu için bugün son!

Sosyal Güvenlik Kurumu Sosyal Güvenlik Müdürlüğü, genel sağlık sigortası borcuyla karşılaşmamak için 30 Eylül’e kadar gelir testi yapılması gerektiğini duyurdu. Genel Sağlık Sigortası prim borcu olanlar borçlarını yapılandırıp sildirebilecekler.


Genel Sağlık Sigortalısı olarak sayılan sigortalılardan tescili yapılmış ancak gelir testine hiç başvurmayan vatandaşların, 30 Eylül 2015 tarihi mesai bitimine kadar yerleşim yerlerinin bulunduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurarak gelir testi yaptırmaları gerekli.
Genel Sağlık Sigortası prim borcu olanların ise borç yapılandırması hakkından faydalanabilmeleri için 2 Kasım 2015 Pazartesi gününe kadar kuruma başvurmaları gerekiyor.


2014 yılı Nisan ayı ve önceki aylara ilişkin olup ödenmemiş genel sağlık sigortası prim borcu olan vatandaşların, bu borçlarını peşin veya 6, 9, 12 veya 18 taksitlendirerek ilk taksitini ve cari ay prim ödemesinden sonra sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek.


Borçlarını yapılandıran vatandaşların ilk taksit ve peşin ödeme süresinin 30 Kasım 2015 te sona erecek. 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren Genel Sağlık Sigortası zorunlu hale geldi. Vatandaşların bununla ilgili borçla karşılaşmamaları için mutlaka gelir tespitini yaptırmaları gerekiyor. 

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2015, 08:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63