Gül'ün Köşk adaylığına 'Halk' desteği

Gül'ün Köşk adaylığına 'Halk' desteği

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanı adaylığına ilişkin son yapılan bir anket, halkın yüzde 56.2'sinin Gül'ün adaylığını desteklediğini ortaya koydu. Türk halkı Gül'ün adaylığının Türkiye'de herhangi bir gerginliğe de yol açmayacağı görüşünde.

Andy-Ar Sosyal Araştırmalar Merkezi, Türkiye genelinde 39 ilde toplam 2 bin 126 denek üzerinde bir anket yaptı. Anket sonuçları Türk halkının Abdullah Gül'ün adaylığına desteğini ortaya koyarken, bu yöndeki bir adımın Türkiye'yi gerginliğe sürüklemeyeceğini öngörüyor. Anket sonuçlarına göre halkın yüzde 70.3'ü Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanı adayı olması durumunda Türkiye'de gerginlik olmayacağı inancında. Halkın yüzde 22.4'ü bu yönde bir endişe taşırken, yüzde 7.3'ü bu konuda hiçbir fikrinin olmadığını


bildirdi. Gül'ün cumhurbaşkanı adaylığına da halktan büyük destek geldi. Ankete katılanların yüzde 56.2'si Abdullah Gül'ün 'Köşk' adaylığına destek verirken, yüzde 33.6'sı cumhurbaşkanı adaylığına karşı çıkıyor. Yüzde 10.2'lik kesim ise bu konuda hiçbir görüşünün olmadığını açıkladı.

Anket sonuçları seçimlerin ardından CHP, MHP, DTP ve DP'de meydana gelen gelişmeleri de mercek altına aldı. 22 Temmuz seçimlerinde oyunu CHP'ye verenlere 'Deniz Baykal istifa etmeli mi?' sorusu yöneltildi. CHP'lilerin yüzde 66.4'ü 'evet', yüzde 25.2'si 'hayır', yüzde 8.4'ü ise 'fikrim yok' cevabını verdi. Oyunu MHP'ye verenlere 'Yemin töreninde Devlet Bahçeli-Ahmet Türk tokalaşmasını' nasıl değerlendirdikleri soruldu. MHP'liler 'sıcak tokalaşmayı' yüzde 78.4 oranında 'olumlu' bulurken, yüzde 15.5'i

olumsuz baktığını, yüzde 6.1'i ise fikrinin olmadığını kaydetti. Aynı tokalaşmaya DTP'lilerin 'olumlu' bakışı MHP'lilere oranla düşük çıktı. DTP'liler Bahçeli-Türk tokalaşmasını yüzde 59.2 oranında 'olumlu', yüzde 28.7 oranında 'olumsuz' buldu. Bu konuda fikir beyan etmeyenlerin oranı ise yüzde 12.1.

Ankette Demokrat Parti'nin baraj altında kalmasının ardından Mehmet Ağar'ın görevden istifa etmesi parti tabanına soruldu. Ağar'ın istifasını 'olumsuz' bulanların oranı yüzde 48.6 olurken, yüzde 41.3'ü olumlu baktığını, yüzde 10.1'i ise fikrinin olmadığını bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2007, 09:14
YORUM EKLE
YORUMLAR
selahattin türkkahraman
selahattin türkkahraman - 13 yıl Önce

bu ülkede halkın yarısının iktidar yaptığı bir parti halka rağmen bir takım çevrelere yamulacaksa sayın gül ü köşke aday etmeyecekse DİKLENMEDEN DİK DURMAYACAK sa neden seçim yapıldı ki madem seçim hava bunca masraf neden yapıldı birilerinin işaret edeceği cumhurun başı olacak sa insanlar istismarmı edildi.akp nin kurulduğu günden beri ak partili birisi olarak hakımı helal etmediğim gibi bundan sonrada en uçta asla tasvip etmeyeceğim bir siyasi parti olan dtp ye oy vereceğimi herkesin bilmesini istiyorum.

SIRADAKİ HABER

banner63