HAKSEN: Talepler ciddiyetten uzak!

HAKSEN: Talepler ciddiyetten uzak!

Kamu Çalışanları Hak Sendikaları Konfederasyonu (HAKSEN) Genel Başkanı Ayhan Çivi, hükümetle toplu görüşme masasına oturan konfederasyonların taleplerini ağır bir şekilde eleştirdi. Çivi, taleplerini açıklayan konfederasyonların talepleri ile yoksulluk rakamları arasında uçurum olduğunu ifade ederek, talepleri ciddiyetten uzak bulduklarını kaydetti.

HAKSEN Elbistan İlçe Yönetimi tarafından Yimpaş Proma Restoranda dün akşam düzenlenen iftar yemeğinde konuşan Genel Başkan Çivi, Elbistan’ın 82. plakayı alması için gerekli mücadelenin de gösterileceğini söyledi.

Çivi, şunları kaydetti: “Hak-Sen her geçen gelişiyor, her geçen gün güçleniyor. Elbistan’da bugünkü bu fotoğrafta bizim bu ifadelerimizi onaylıyor. Bu nedenle iftar programında bizleri bir araya getiren arkadaşlarıma teşekkür ediyor ve kendilerini tebrik ediyorum. Bilindiği üzere 2008 yılında biz Elbistan’da arkadaşlarımızın öncülüğünde Hak-Sen’in sendikal mücadelesini başlattık. Bugün geldiğimiz noktadan da eminim ki Elbistan’daki sendikal mücadeleye çok önemli katkılar yaptık. Elbistan’da diğer sendikacı arkadaşlarımızda Hak-Sen’i örnek alarak çalışanlara memleketimize hizmet etmeye çalışıyorlar. Ben onlara da başarılar diliyorum. Ancak bir Elbistanlı olarak hiç kimsenin yüreği Elbistan için Ayhan Çivi kadar çarpmaz. Elbistan sevdalısı olarak söylüyorum, bu topraklarda büyümüş yetişmiş birisi olarak Elbistan’da tüm kamu çalışanlarını bu anlayışa davet ediyorum.

Hak-Sen kurulmadan önce bende Elbistan’a gelip gidiyordum. Sendikalarımızın izbe yerlerde çalışanlarının kapısını çalmadığı yerlerde faaliyet gösterdiğini biliyorum. Hak-Sen’in gelmesi ile birlikte herkes kendisini şöyle bir topladı. Elbistan’da sendikal mücadeleye bir kalite geldi. Neden? Bizim Elbistan’a ve çalışanlara verdiğimiz kıymetlerden kaynaklanmaktadır. Biz Elbistan’a her zaman bakıyoruz ve bakmaya da devam edeceğiz.

SAKIN HA KİMSE 82. PLAKAYA SAHİP ÇIKMASIN

Geçtiğimiz günlerde Elbistan’a geldiğimde yönetim kurulu arkadaşlarımız ile birlikte basın açıklaması yaptık. Açıklamamızda dedik ki, ‘82 plaka Elbistan’ın hakkıdır. Sakın ha kimse 82. plakaya sahip çıkmasın.’ Ben bu sözümün arkasındayım ve her platformda bu düşüncelerimi kamuoyu ile paylaşıyorum. Bugüne kadar Elbistan’ın il olması konusunda neler yapılmış, neler yapılmamış bunları araştırdık. Bir şeyler yapılmaya çalışılmış ancak zaman içerisinde saman alevi gibi yanıp sönen çalışmalara dönmüş. Arkası takip edilmediği için gündemden düşmüştür. Araştırmalarımızda iki şairimiz bu hasretini şiirlerine dökmüştür. Bu nedenle Elbistan’ı yaşatacağız.

Biz daha öncede açıkladığımız gibi bayramdan sonra bir haftalık bir program yaparak Elbistan’da ki tüm sivil toplum kuruluşlarını, siyasi partileri, tüm yetkili mercileri ziyaret ederek 82 plaka eylemi yapacağız. Şimdiden bunu ilan ederek Hak-Sen önderliğinde yapılacak bu plaka eyleminde üyelerimizin bir nefer gibi çalışmalarını rica ediyorum.

AYNI ŞEYLERİ ARTIK İZLEMEK İSTEMİYORUZ

Diğer yandan yetkili sendikalar arasında farklı görüşmeler yapılıyor. 15 Ağustos’ta başladı bugün 25’i olmasıyla 10 günü gitti bu görüşmelerin. Geriye ise 5 gün kaldı. Bu 5 gün içerisinde hükümet ile bizim 2010 yılındaki ekonomik sosyal haklarımız görüşülecek ve karara bağlanacaktır. Biz 9 yıldır aynı filmi izliyoruz. Çünkü neticeler hep aynı sonuca ulaşmaktadır. Bu nedenle aynı şeyleri artık izlemek istemiyoruz. Aynı şeyleri izlememek içinde o masaya oturan yetkili sendikaları toptan değiştirmek gerekiyor. Onları değiştirmediğimiz sürece, memurun arka bahçesi olan Hak-Sen’i oturtmadığımız sürece memurun bu makûs tarihi değişmeyecektir. Biz bu nedenle mücadelemizi sürdürüyoruz.

HÂLBUKİ HÜKÜMETİ SENDİKALARININ SIKIŞTIRACAĞI BİR SÜREÇ

Masaya sendikalarımız oturduklarında ilk gün sendikanın biri dedi ki, ‘Toplu sözleşme isteyelim. Nasıl olsa referandumda var. O nedenle de bu görüşmeleri referandumdan sonraya bırakalım.’ Elbette hükümetin işine geldi bu durum. Neden? Memurlara zam oranı belli olmayacak. Dolayısıyla referandumu gönül rahatlığı ile geçirecek. Hâlbuki hükümeti sendikalarının sıkıştıracağı bir süreç. Çünkü hükümet referandumu çok önemsiyor. Tabiî ki evet çıkmasını istiyor. Böylesine bir ortamda maalesef sendikalarımız adeta hükümete huzur verdiler. Arkadaşlarımızdan bazıları toplantıda masayı terk etti. Ben buna anlam veremedim. Hem yetkiliyim deniliyor hem de masayı terk ediyor. Sonrada dışarı çıkıp bir sürü gevezelik yapıyorlar. İki tane sendikamızda hükümet ne derse emme basma tulumba gibi kafalarını sallıyorlar. Çıkıp kameralara ikaz ettiklerini belirtiyorlar. Ama hükümeti zora sokacak, pazarlık gücümüzü artıracak ciddi bir eylem yapılmıyor.

Onlarda bizim gibi çıkıp açıklama yapıyorlar. Memur-Sen geçen yıl en düşük memur maaşının bin 360 lira olmasını istedi. Bu resmi kayıtlarda vardır. Memur-Sen bunu isterken bugün itibari ile en düşün memur maaşı bin 136 lira. Memur-Sen yoksulluk maaşı tespiti ise 2 bin 500 TL arkadaşlar. Kamu-Sen ise, 4 kişilik bir ailesinin en az geliri 2 bin 900 TL olmalı. Güzel bence de öyle olmalı. Peki, talep ederken Kamu-Sen bin 600 lira isteniyor. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. Biz hesapladık Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin insan gibi yaşayabilmesi için aile reisinin başını önüne eğmemesi için 2 bin 250 TL gelirinin olması gerektiğini söylüyoruz. Bu nedenle de en düşün memur maaşının 2 bin 250 TL olması gerekiyor ve biz bunu istiyoruz. Kafadan hesaplarla hükümetin karşısına çıkıp komik duruma düşmeyi bırakıp, hayatın gerçeklerine dönmek gerekiyor.

SİZLERİN KARARI BİZLERİN BAŞIMIZIN TACIDIR

Bilindiği üzere önümüzdeki günlerde bir referandum süreci var. Biz demokratik bir sendikayız. Biz genel başkanın üye, üyenin genel başkanı olduğu bir sendikayız. Ben hangi haklara sahipsem karşımda oturan üyelerimizde aynı haklara sahip. Bu nedenle biz kimsenin iradesine ipotek koyamayız. Kimsenin adına karar veremeyiz. Kimsenin adına beyanlarda bulunamayız. Bunları yapan varsa bu irade pazarlamacığıdır. Buna irade komisyoncuları denir. Üyelerimizin evet veya hayır demesi bizler için aynı değerdedir. Ancak şimdi bakıyorum sendikalar, hükümetten veya muhalefetten daha çok evetci hayırcı olmuş. Siz seçimlerde eşlerinin bile oyunu hangi partiye verdiğini biliyor musunuz. Yok böyle bir şey değerli arkadaşlar. Onun için sizlerin kararı bizlerin başımızın tacıdır. Evetiniz de hayırınız da Ayhan Çivi’nindir.

Bu iftar programında memleketimde siz değerli hemşerilerim ile olmaktan çok mutlu oldum. Hepinize katıldığınız için çok teşekkür ediyorum. Hepinize aileniz ile birlikte mutluluklar diliyorum” ifadelerine yer verdi.

İftar yemeğine; HAKSEN Kahramanmaraş İl Temsilcisi Dr. Gökhan Gökşen, Büro Haksen İl Temsilcisi Akın Ozan, Eğitim Haksen Elbistan Temsilcisi Alaaddin Vural, Yerel Hak-Sen İl Temsilcisi İbrahim Altun, Haksen Elbistan Temsilcisi Hazreti Karakaş, Sağlık Haksen Elbistan Şube Başkanı Nihat Kılınç ile çok sayıda sendika üyesi katıldı. (www.kanal46.com)

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2010, 10:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63