Halep 26 bin kişiye mezar oldu

Halep 26 bin kişiye mezar oldu

Suriye'nin Halep kentinde rejim güçlerinin operasyonlarında, Mart 2011'den bu yana 23 bini kayıtlı 26 bin kişinin hayatını kaybettiği, 2 milyon 500 bin kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığı bildirildi.


Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) Halep Valisi Abdurrahman Dedem, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonunun (SMDK) genel kurul toplantısı kapsamında düzenlediği basın toplantısında, "Özgürleştirilmiş bölgelerde okuyan çocukların sayısı, varil bombalı saldırılardan önce 400 bin iken, rejim güçlerinin okulları kasıtlı olarak hedef almasının ardından sayı 30 bine düştü. Halep'te şu ana kadar 23 bini ismen kayıtlı 26 bin kişi şehit oldu, 2 milyon 500 binden fazla kişi de evlerini terk etmek zorunda kaldı" diye konuştu. 


Suriye rejiminin Halep'e giden yardımları kesmek için kenti tamamen kuşatma altına almaya çalıştığını belirten Dedem, uluslararası camiaya "kültür miras kenti" Halep'i koruma çağrısında bulundu. 


SMDK üyesi Celaleddin Hancı da Halep Yerel Meclisi'nin kente yönelik belli projeleri olduğunu ancak rejimin ölüm bombaları yağdırarak bunların önünü kesmeye çalıştığını söyledi.


Halep halkının yaşadığı "büyük felaket"ten uluslararası toplumu ve kendini demokratik olarak niteleyen ülkeleri sorumlu tutan Hancı, uluslararası toplumu ve kurumlarını tarih boyunca "sanayi ve ticaretin merkezi" olan Halep'i kurtarmaya çağırdı.


SMDK'nın dün başlayan ve 3 gün sürmesi beklenen genel kurul toplantısında, SMDK Hukuk Komitesi gözetiminde SMDK üyelerinin seçimi, Suriye'deki son gelişmeler,  Suriye hükümeti başkanı Ahmed Salih Tuma'nın, ÖzgürSuriye Ordusu Yüksek Askeri Konseyi'ni feshetmesi ve Genelkurmay Başkanı Tuğgeneral Abdulilah el-Beşir'in yerine Tuğgeneral Adil İsmail'i ataması kararı ve SMDK içinde kadınların temsilinin arttırılması konularının ele alınması bekleniyor.


 


(AA)

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2014, 06:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner66

banner63

banner67