HELE ŞÜKÜR: Obama 'soykırım' demedi!

HELE ŞÜKÜR: Obama 'soykırım' demedi!

ABD Başkanı, merakla beklenen 24 Nisan konuşmasında geçen yıl olduğu gibi bu yıl da "büyük felaket" ifadesini kullandı.

ABD Başkanı Barack Obama bu yıl da geçen yıl olduğu gibi "soykırım" kelimesini kullanmadı. Başkan'ın açıklamasında "1915 olaylarında Ermenileri kurtaran Türkleri selamlıyorum" ifadesini kullanması dikkat çekti.

Başkan Obama, yine Ermenice "Büyük Felaket" anlamına gelen "Medz Yeghern" sözünü kullandı.

Açıklamada, bu olayın tarihin en büyük felaketlerinden biri olduğu ifade edildi. Açıklamada "Medz Yeghern Ermeni halkının tarihindeki en büyük felaketlerden biridir ve aynı büyük hataların tekrarlanmaması için ölenlerin anılarını akılda tutmalıyız" denildi.

Bu yılki açıklamanın en dikkat çeken tarafı ilk kez "1915 olaylarında Ermenileri kurtaran Türkleri selamlıyorum" ifadesi oldu.

Açıklamada, "1915 yılında Ermenileri kurtaran Türkleri selamlıyorum ve tarihin bu acı dolu dönemiyle ilgili hem Türklerle Ermeniler arasındaki hem de Türkiye'nin içindeki diyalogdan cesaret alıyorum" ifadelerine yer verildi.

CNNTürk televizyonunun dış politika danışmanı eski diplomat Yalım Eralp Obama'nın kamuoyunu şaşırtmadığını söyledi. Medz Yeghern sözünün Ermeniler için "soykırım"la eş değerde bir söz olduğunu hatırlatan Eralp, "Başkan soykırım demeden soykırımı tarif etti, bu olayın canlı tutulması gerektiğini vurguladı" dedi. (Ajanslar)

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2010, 20:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66