Herhangi bir güvensizlik söz konusu değil

Herhangi bir güvensizlik söz konusu değil

Cumhurbaşkanı Gül, "Şu anda Türk ekonomisinin temel göstergelerini sarsacak, makro ekonomik göstergeleri sarsacak herhangi bir güvensizlik söz konusu değildir" dedi.


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Bugünkü Türkiye'de çeşitli siyasi tartışmalar var, çeşitli sıcak konular var. Bazen çok sert münakaşalar var. Bunların hiçbiri, Türkiye'de siyasi istikrarı sarsacak seviyede değil. Türkiye'deki siyasi istikrar sağlamdır" dedi.


Cumhurbaşkanı Gül, Four Seasons Bosphorus Otel'de "Birlikte Geleceğin İnşası" başlığıyla düzenlenen Türk-Fransız İş Forumu'nun kapanış oturumunda yaptığı konuşmada, Türkiye ile Fransa arasındaki ticaret hacmi için koydukları hedefe, engeller aşıldığında kolayca ulaşmalarının mümkün olacağını söyledi.


Hiçbir zaman, "hayalci ve inanmadığı" şeyleri söyleyen biri olmadığını ifade eden Gül, "Bizim Rusya ile 40 milyar dolar ticaretimiz var. Müttefikimizle niye bu kadar büyük olmasın ki? O açıdan, bu söylediklerim gerçekçidir" diye konuştu. 


Gül, Türkiye'nin AB ile olan ilişkileri konusuna değinerek, şöyle devam etti:


"Avrupa Birliği konusunda bizim şu anda konsantre olduğumuz alan, müzakereleri başarıyla bitirmektir. Herkes biliyor ki 'otomatik tam üyelik' yoktur. 'Müzakereyi bitirince de tam üye olacaksın' diye yine bir şey yoktur. Biz bunları biliyoruz. Belki Fransa halkı referandumda 'Yok' diyecektir. Saygıyla karşılarız. Bilmiyorum, belki Türk halkı, o gün 'Hayır, biz Norveç'in yaptığını yapmak istiyoruz' diyecektir ama bunlar bugünün konusu değildir. Sayın Cumhurbaşkanı Hollande ile çok paylaştım bunu, o çok iyi biliyor; iş adamları burada olduğu için onlara soruyorum: sizin yatırımcılarınız, iş adamlarınız, Avrupa Birliği müktesebatının, standartlarının geçerli olduğu bir ülkede mi kendilerini daha çok güvende hisseder, yoksa bu standartların uygulanmadığı bir ülkede mi kendilerini daha güçlü hisseder? Bizim bu fasılları açmamızda ne mani olsun ki? Hukuk standartlarımızı yükseltelim, parayla ilgili konuları yükseltelim, para faslıyla ilgili hiçbir açılış kriteri bile söz konusu değil, otomatik açabiliriz. Neyi düzenleyeceğiz biz burada? Ekonominin daha iyi işlemesini, serbest piyasa ekonomisinin bütün şartlarının, rekabetin bütün şartlarının en iyi şekilde işlemesi için bu düzenlemeleri yapıyoruz, bu standartları üstleniyoruz. Bütün bunlar olunca, ticaret karşılıklı artacak, yatırımlar karşılıklı artacak ve herkes kendisini daha çok güvende hissedecek. Onun için ben bu çağrıyı tekrar yapıyorum."


Fransa'nın fasıllardaki siyasi blokajı


Fransa'nın, Türkiye'nin AB ile müzakere sürecinde bloke ettiği 5 fasıldan birinden blokajı kaldırmasına değinen Gül, "Herkesin kafasında şu vardı ama bu bir gerçekti (siz bu gerçeği değiştirdiniz Cumhurbaşkanı olduktan sonra), Fransa'nın birçok fasılda siyasi blokajı vardır, şu 5 fasılda. Bunlardan birini (22. fasılda) kaldırdınız ama diğer fasılları da kaldırdığınızı söyleyin, doğrusu... Gerçekleşir gerçekleşmez. Bu ayrı bir hikaye. Çünkü siz değil, biz üstümüze düşeni yaparsak gerçekleşecek. Biz üstümüze düşeni yapmazsak, zaten o fasıllar hiçbir zaman kapanmayacaktır. Onun için, bizi de test etmek için güzel bir fırsattır bu. Bunlar olduğu süre içinde ilişkilerimiz tarihin hak ettiği seviyeye ulaşacaktır" değerlendirmesinde bulundu.


Gül, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın ziyaretinin çok başarılı geçtiğini, konuk Cumhurbaşkanının Türkiye'yi görme fırsatı elde ettiğini anlatarak, konuşmasını şöyle sürdürdü:


"Bazı Fransız dostlarımız, Türkiye'yi hala eski halleriyle düşünürler. Ben biliyorum, çok yakın dostlarım var. Siyasetçilerin içinde, devlet adamlarınız içinde var. 10 sene ben Avrupa Konseyi Parlamenter Asamblesinde bulundum, Türkiye'yi temsil ettim milletvekili olarak, çok yakın dostlarım var. Bazıları, 'Türkiye'yi bizimkiler, sokaklarında at arabalarının gezdiği ülke zanneder' derler. Çok şey değişti bu memlekette. Gerçekten çok şey. Şunu iddia edebilirim ki hiçbir Avrupa ülkesinde, Türkiye'deki kadar modern, havaalanı terminali yoktur. Ne Fransa'da ne Almanya'da ne İngiltere'de Türkiye'deki kadar yeni, modern, havaalanı terminali yoktur. Bunlar doğrusu, bazıları için ancak görürse inanacağı şeylerdir" ifadelerini kullandı. 


"Türkiye'nin trendi daima yükselmektedir"


Açık toplumda, basının her şeyi yazdığı toplumda, siyasetin açık tartışıldığı toplumda, bir ülkede ne varsa onun dışarı yansıdığını dile getiren Gül, şunları kaydetti:


"Fransa'da ne oluyorsa, biz takip ediyoruz, bizde ne oluyorsa siz takip ediyorsunuz. Bunlar sakın yanlış intiba yaratmasın. Bugünkü Türkiye'de çeşitli siyasi tartışmalar var, çeşitli sıcak konular var. Bazen çok sert münakaşalar var. Bunların hiçbiri, Türkiye'de siyasi istikrarı sarsacak seviyede değil. Türkiye'deki siyasi istikrar sağlamdır. TBMM'de güçlü bir çoğunluğu olan bir iktidar vardır, tek parti iktidarı devam ediyor. Şu anda Türk ekonomisinin temel göstergelerini sarsacak, makro ekonomik göstergeleri sarsacak herhangi bir güvensizlik söz konusu değildir. Şüphesiz ki 12 sene içinde inişler, çıkışlar olacaktır. Hiçbir zaman tartışma olmayacak diye bir şey de olamaz demokrasilerde. Tenkitler, kritikler, iyi kötü şeyler olacaktır ama Türkiye'nin trendi daima yükselmektedir, bunu bilin. Türkiye yeni reformları yapmakta da gerek hukuk alanında gerek ekonomi alanında gerek diğer alanlarda, siyasi alanlarda kararlıdır. Çünkü reformlar, Türkiye'yi güçlü kılmıştır. Bugün Türkiye ekonomisiyle ilgili güvenli konuşabiliyorsam, bu yaptığımız reformlar sayesinde olmuştur. Bunların hepsi de devam edecektir."


Gül, Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ile Fransız iş adamlarının ziyaretinin başarılı şekilde tamamlanacağını belirterek, "Bunun meyvelerini hep beraber alacağız" dedi. 


(AA)

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2014, 13:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER