İGM Raporu için Ankara'dan müfettiş istendi!

İGM Raporu için Ankara'dan müfettiş istendi!

Kahramanmaraş kamuoyunda büyük yankılar yapan İl Genel Meclisi (İGM) Denetim Komisyonu raporu hakkında yasal süreç devem ederken, raporda yer alan konular hakkında incelemelerde bulunulması amacı ile Ankara’dan müfettiş istendiği öğrenildi.

Denetim Komisyonu’nda yer alan AK Partili İGM üyeleri; Ali Demir, Sevilay Tüfekçi, Yemliha Böke, Behzat Kama ve Muhtar Deniz tarafından hazırlanarak 15 Mart 2010 tarihinde imza atılan 36 sayfalık Denetim Komisyonu raporunda; 2009 yılı sonu itibarı ile gelir-gider kesin hesabı, yıllık mizan, daire ve birim müdürlüklerinin 2009 yılına ait işlemleri mercek altına alınarak incelenmesi sonucunda elde edilen bilgiler yer aldı.

İGM’nin Mayıs ayı toplantısında Pazar günü yapılan bir oturumda İGM Başkanı Ramazan Okumuş tarafından meclis üyelerine okutulan rapor daha sonra gereğinin yapılması için Valilik makamına gönderildi. Hesap uzmanlarının da hazırlanmasında yardımcı olduklarının öğrenildiği rapor, yevmiye numaraları gibi eksikliklerinin tamamlanması için yeniden İGM başkanlığına gönderildi. Belli bir sürecin ardından eksiklikleri tamamen giderilen söz konusu rapor yeniden Kahramanmaraş Valilik makamına iletildi. Valilik ise raporda yer alan hususların incelenebilmesi için İçişleri Bakanlığı’ndan müfettiş istedi. Önümüzdeki günlerde kente gelerek inceleme yapması beklenen müfettişin raporunu hazırlamaya başlaması ile Kahramanmaraş gündeminde yine İGM Denetim Komisyonu raporu konuşulmaya devam edecek.

Bu arada mevzuat gereği adeta sır gibi saklanmasına rağmen Kanal 46’nın ele geçirdiği İGM Denetim Komisyonu raporunda çok çarpıcı tespit ve bulgular yer alıyor. Raporun en ilginç ve çarpıcı konusu ise 28. sayfadaki 12 sıra no’lu maddede şöyle yer alıyor:

“…Ayrıca dosyadaki piyasa fiyat araştırma tutanakları incelendiğinde teklif veren firmaların isimleri farklı olduğu ancak üç firmanın de kaşelerinde faks ve telefon numaralarının aynı olduğu tespit edilmiştir. Bu durum diğer iki şirket ya da kişinin paravan şirket olabileceği şüphesi uyandırmış olup, yetkililerce bilirkişilere ayrıca bu durum ile ilgili inceleme yaptırılması gerekmektedir.”

Kahramanmaraş gündeminde büyük yankı yapan İGM Denetim Komisyonu raporunda yer alan konuları önümüzdeki günlerden itibaren yayımlamaya başlayacağız. (www.kanal46.com)


Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2010, 11:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66