İhanetle suçlanan subaylar terfi aldı!

İhanetle suçlanan subaylar terfi aldı!

PKK’lılar için “çok zaiyat veriyoruz, heronları düşürelim” şeklinde konuşan Üsteğmen Yüzbaşılığa terfi etti.

PKK’lılar için “bizim adamlar” diyen ve “çok zaiyat veriyoruz, heronları düşürelim” şeklinde konuşmaları dinlemeye takılan Üsteğmen Yüzbaşılığa, “çaresine bakarız” diyen Yarbay ise Albaylığa terfi etti.

Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) tespit ettiği, PKK mensuplarından “bizim adamlar” diye sözeden ve “Çok PKK’lı vuruluyor diye Heron’ları düşürelim” konuşmaları yapan 3 üst düzey subayla ilgili skandal giderek büyüyor. Star gazetesinin haberine göre,PKK’nın daha fazla kayıp vermemesi için çalışma yaptığı belirlenen ve “ihanetlesuçlanan subayların hiçbirin açığa alınmadığı gibi terfi ettirilerek TSK bünyesinde çok kritik görevlerde bulunmaya devam ettikleri ortaya çıktı.

FIRAT Ç. ÇİĞLİ 2. ANA JET ÜSSÜNDE

MİT tarafından PKK’lı teröristler için “bizim adamlar” derken ve “Çok zayiat veriyoruz. Ya koordinatlarını değiştirin ya da Heron’ları düşürün” dediğini tespit ettiği Fırat Ç., sözkonusu dönemde Hava Pilot Üsteğmen rütbesindeydi. Dönemin Hava Kuvvetleri Savcısı “çürük çetesi” lideri Albay Ahmet Zeki Üçok tarafından ifadesi alınıp serbest bırakılan Fırat Ç., şuan Yüzbaşı rütbesinde ve İzmir Çiğli İkinci Ana Jet Üs Komutanlığı’nda pilot olarak görev yapıyor. Subay arkadaşları tarafından Genelkurmay’a PKK’lı diye şikayet edilen Yüzbaşı Ç., Ege sınırlarımızı koruyan en önemli birlikte, milyon dolarlık jetlerle uçuşlar yapıyor.

SELÇUK Ç. ESKİSEHİR’DE GÖREVLİ

İhanet görüşmesindeki Heronların düşürülmesi isteğine “Tamam bir çaresine bakarız” karşılığı veren ve sadece ‘tanık’ olarak ifadesi alınan ikinci subay ise Selami Selçuk Ç. idi. Hava Pilot Yarbay rütbesinde olan Selçuk Ç. de skandal ortaya çıktıktan sonra terfi aldı. Şuan Albay rütbesinde olan Selçuk Ç., Eskişehir 1. Hava Kuvvet Komutanlığı’nda bombardıman pilotu olarak görev yapıyor. Ağır PKK’ya yönelik sınır ötesi hava hareketların da da katılan Eskişehir’deki Komutanlık, Türkiye’nin en önemli ağır hava bombardıman birliği olarak gösteriliyor.

ÇANAKKALE BOĞAZ KOMUTANI OLDU

Fırat Ç.’nin Heronları durdurması için yardım istediği bir diğer isim ise MİT tarafından kısa sürede tepsit edilmiş ve Tuğamiral Alaettin S. olduğu ortaya çzıkarılmıytı. Alaaddin S., tespitin yapıldığı dönemde Heronlarla ilgili en kritik birim olan Genelkurmay’daki ODC’nin başındaki isimdi. ODC, ABD’li ve Türk subayların birlikte çalıştığı, Heron görüntülerinin analiz edildiği birim olarak biliniyor. Alaettin S., skandalın ortaya çıkmasından sonra buradan alınarak Çanakkale’ye gönderildi. Alettin S. şuanda Türkiye’nin en kritik konumlarından birisi olan Çanakkale Boğazı’nın komutanı. Rütbesi “Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral” oldu. (Mynet)

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2010, 09:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63