Irak halkından özür dile ve istifa et

Irak halkından özür dile ve istifa et

IKBY Başkanı Barzani'nin Resmi Sözcüsü Sabah, Irak Başbakanı Maliki'nin Irak halkından özür dileyip istifa etmesi gerektiğini bildirdi.


Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani'nin Resmi Sözcüsü Ümit Sabah, yaptığı yazılı açıklamada, Erbil'in, IŞİD ve benzeri terör örgütlerinin merkezi haline geldiğini savunan Maliki'ye cevap verdi. 


Maliki'nin haftalık konuşmasında, Kürdistan bölgesiyle ilgili asılsız ithamlarda bulunduğunu hatırlatan Sabah, şunları kaydetti:


"Maliki'nin bu sözlerine baktığımızda şunu anlıyoruz ki bu kişi, ciddi bir bunalımdadır ve dengesini kaybetmiştir. Bütün çabası ve gayreti, başarısızlığına ve çöküşüne bahaneler bulmaktır. Kendi siyasi beceriksizliğini ve iflas politikasını başkalarına mal etmeye çalışıyor."


Maliki'nin, "Erbil, IŞİD, Baas kalıntıları, El Kaide ve silahlı militanlarının propaganda merkezine dönüştü. O terörist grupların liderleri şuan Erbil'dedir" şeklindeki sözlerini değerlendiren Sabah, şöyle devam etti:


"Erbil, IŞİD ve benzeri örgütlerin yeri değildir. IŞİD'lilerin merkezi, senin yanındadır. Irak'ın topraklarını ve ordunun 6 askeri fırkasının silahlarını ve teçhizatını, IŞİD'e teslim eden ve bu örgütü güçlendiren sensin. Eski Baaslı generalleri sen etrafında topladın ve bunlar, Musul'u bir saat bile savunamadılar. Şimdi nasıl ve hangi yüzle ekranlara çıkıp konuşabiliyorsun? Sana sadece şunu söylemek istiyoruz: Irak halkından özür dile ve istifa et. Ülkeyi viraneye çeviren biri olarak Irak'ı krizden çıkaramazsın."


Erbil'in zulme uğramış ve mağdur olmuş halklar için bir sığınak haline gelmesinin kendileri için bir gurur vesilesi olduğu belirten Sabah, açıklamasında, "Bu halk, daha önceki diktatörlerden çok çekti, şimdi senin diktatörlüğünden çekiyor. Daha önceleri başka diktatörlerden kaçıyordu, şimdi ise senden kaçarak Erbil'e sığınıyor" ifadelerine yer verdi.


 


(AA)

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2014, 09:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner66

banner63

banner67