İşletme Müdürü'de ölümden dönmüş

İşletme Müdürü'de ölümden dönmüş

Felaketin yaşandığı madene giderek arama kurtarma çalışmalarına katılan 16 kişilik Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) ekibi, çalışmalarını tamamlayarak Zonguldak’a döndü. Facianının üzüntüsünü yaşayan ekip, ilgisiz kişilerin ocak içinde ve dışında kurtarma çalışmalarını sekteye uğrattığını açıkladı.


Kurtarma ekibini Müessese Müdürü Kazım Eroğlu karşıladı. Soma’ya giden ekibin başında bulunan TTK İşgüvenliği Şube Başkanı Ahmet Sarıalioğlu, “Allah En önemli özelliğimizden biri içimizin beyaz olması, duygumuzun çok ağır basmasıdır. Sağ salim dönmemiz de çok önemli. 5-6 gündür çok sıkıntılı şeyler yaşadık.” dedi. Ocaktaki kurtarma çalışmasına katılan başka bir görevli de yaşadıklarını şöyle anlattı:
“Ocağa girdiğimizde İşletme Müdürü Akın Bey ve yanındaki işçisini tehlike anında son anda kurtardık. Akın Bey işçilerini kurtarmak için ocağa girmiş, yangını söndürmek istemiş. Ancak zehirli duman terse dönünce zor durumda kalmış. Kurtarmaya giderken az kalsın ölecekti. 5-10 dakika geç gitsek ölecekti. En büyük tesellimiz 2 kişiyi kurtarmak oldu.”


Kurtarma çalışmalarına katılan maden mühendisi Erhan Keçecioğlu da faciada hiçbir tecrübesi olmayan kişilerin kuyu başlarına ve baca ağızlarına gelerek gerçekten işini yapan tahlisiye ekiplerini engellediğini ifade etti. Bu tür iş kazalarında TTK ve TKİ gibi uzman kuruluşların koordineyi sağlaması gerektiğinin altını çizen Keçecioğlu, “Bu kadar yetişmiş uzman ekip varken, bir itfaiyecinin, bir belediye görevlisinin, bir üniversiteli genç çocuğun lambayı alıp baret takıp ocağa koşması gerçekten vahim sonuçlar doğurabilecek şeyler. Biz oraya gittiğimizdeki ortamda kaos vardı. Kurtarma faaliyetine gidenler için de can tehlikesi vardır.” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2014, 13:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63