"İsrail, amaçlarına ulaşamadı"

Filistinli siyasi analist ve uzmanlar, İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda "amaçlarına ulaşamadığını" ve başarısız olduğunu savunuyor.


Filistinli siyasi analist ve uzmanlar, İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda "amaçlarına ulaşamadığını" ve başarısız olduğunu savunuyor.


 "İsrail uzmanı" olarak bilinen Gazze Şeridi'ndeki Ümmet Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Adnan Ebu Amir, İsrail'in başarısız olduğunu ifade ederek, "İsrail, uğruna Gazze'ye savaş açtığı hiçbir hedefi gerçekleştiremedi. Daha önceki saldırılarında da hiç bu derecede başarısız olmamıştı. İsrail çocukları, kadınları öldürmek ve sivillerin başlarına evlerini yıkmaktan başka birşeyde başarılı olmadı" dedi.


Ebu Amir, İsrail medyasının Gazze saldırılarına yönelik "dört boyutlu hezimet" kavramını kullanıldığını ve bununla "güvenlik, askeri, ekonomik ve stratejik" anlamda İsrail'in başarısız olduğuna işaret edildiğini söyledi.


"İsrail'e tokat"


Filistin direniş örgütlerinin düzenledikleri "önemli operasyonlarını" video kayıtlarıyla belgelemesinin, kendisini "yenilmez" olarak gören İsrail'e "bir tokat" olduğunu ifade eden Ebu Amir, şöyle devam etti:


 "Filistinli örgütler, İsrail ordusunun en iyi onlarca askerini öldürdü. Başta Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları olmak üzere, direniş örgütleri, İsrail'i, yıkmayı amaçladığı tünelleri kullanarak vurdu" 


Gazze'deki Ezher Üniversitesi Siyaset Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muheymir Ebu Sade ise, İsrail'in Gazze Şeridi'ne savaş açmakla "gerçekleştirmek istediği hedefleri"nin hiçbirini tuturamadığını iddia ederek, "İsrail, Filistin direnişinin gücünü tahmin edemedi ve kendi saflarından onlarca askerini kaybetti" ifadelerini kullandı.


Ebu Sade, " İsrail çoğu kadın ve çocuk olmak üzere, sivilleri öldürmekten başka birşey yapamadı.Filistin direniş örgütlerinin üst düzey operasyonları sayesinde Gazze Şeridi'nin içine giremedi. Yalnızca sınır hattında bulunması onlarca askerinin öldürülmesine neden oldu" diyerek, İsrail'in bu savaşla elde etmeyi istediği hedeflerin kağıt üzerinde kaldığını dile getirdi.


Gazeteci Mustafa İbrahim de diğer analistler gibi İsrail'in "tünelleri yıkma, roket atılmasını sonlandırma" gibi amacına ulaşamadığını savunarak, şunları kaydetti:


"İsrail'ın yaptığı, sivilleri hedef almak, çocukları öldürmek, okulları, hastaneleri yıkmak. İsrail kesinlikle başarısız oldu. İsrail'in bütün kentleri Filistin direniş örgütlerin roketlerine hedef olabiliyor. Filistin direnişi, İsrail'i köşeye sıkıştırmaya gücü olduğunu ispat etti. Ağır hasar verdi ve bunu İsrail'e itiraf ettirdi"


İsrail, yıllardır abluka altında tuttuğu Gazze'ye, 7 Temmuz'da havadan ve denizden, 17 Temmuz'da ise karadan saldırıya geçmişti. Saldırılarda bugüne kadar bin 950'den fazla kişi hayatını kaybetmiş, 10 bin 190'ın üzerinde kişi yaralanmıştı.


İsrail ordu sözcüsü Avichay Adraee, daha önca yaptığı açıklamada, "Gazze Şeridi'ne düzenlenen operasyonun, tünellerin yıkılması ve İsrail'e roket atılması durduğunda sonlanacağını" belirtmişti. Adraee, açıklamasında, roketler, tünel ve doğrudan askeri mücadele boyutunda Hamas'ın İsrail'e savaşa iyi hazırlandığını ifade etmişti.


(AA)

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2014, 13:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63